Úvod Politika Rusko pokračuje vo veľkých vojenských cvičeniach Vostok-2018

Rusko pokračuje vo veľkých vojenských cvičeniach Vostok-2018

Na cvičeniach sa zúčastňujú aj jednotky z Číny a Mongolska. (Foto: archív)

Zhadzovaním bômb a simulovanými vzdušnými súbojmi pokračovali ruské ozbrojené sily vo svojich veľkých cvičeniach Vostok-2018. Ako oznámilo ministerstvo obrany v Moskve, strategické bombardéry typu Tu-22M2 zhadzovali bomby s hmotnosťou 500 kilogramov na cvičný cieľ vo východnej Sibíri.

Vo vzduchu nacvičovali stíhačky zachytávanie lietadiel, ktoré preniknú nad ruské územie. Ďaleko od svojej domovskej základne na európskom severe Ruska zasa útvar Severnej flotily cvičil v Ochotskom mori pátranie po nepriateľských ponorkách, informuje agentúra DPA.

Z posledných oficiálnych údajov podľa správy vyplýva, že tradičné veľké letné manévre ruskej armády potrvajú ešte do pondelka (17. 9.), teda dlhšie, než sa pôvodne plánovalo. Na cvičeniach na Sibíri a ruskom Ďalekom východe avizovali účasť 300-tisíc vojakov, pričom boli označované za úplne najväčšie, aké kedy samostatné Rusko uskutočnilo. Na cvičeniach sa zúčastňujú aj jednotky z Číny a Mongolska.

Cvičenie Vostok-2018 sa koná v čase eskalujúceho napätia medzi Moskvou a Západom pre obvinenia z ruského zasahovania do západných záležitostí, ako aj v čase pokračujúcich vojenských konfliktov na Ukrajine a v Sýrii. Severoatlantická aliancia už skôr odsúdila cvičenie s tým, že ide o skúšku na „rozsiahly konflikt“.

Foto: archív