Úvod ZO ZAHRANIČIA Rusko považuje vojenské cvičenia NATO pri svojich hraniciach za provokáciu

Rusko považuje vojenské cvičenia NATO pri svojich hraniciach za provokáciu

Sergej Rudskoj. (Foto: archív)

Velenie ruskej armády označilo vojenské cvičenia USA a ich spojencov z NATO v blízkosti hraníc Ruska za provokatívne. Generálny štáb ruských ozbrojených síl považuje za provokáciu predovšetkým vojenské cvičenie krajín NATO v Barentsovom mori, počas ktorého sa uskutočnil nácvik útokov na objekty v Rusku a jednotky sa cvičili aj v likvidácii balistických rakiet.

Generál Sergej Rudskoj spresnil, že šlo o prvé cvičenie tohto typu, ktoré NATO organizovalo od konca studenej vojny. Osobitne zdôraznil, že sa konalo krátko pred 75. výročím víťazstva nad fašizmom. Poukázal aj na zvýšený počet letov strategických bombardérov USA schopných niesť jadrové hlavice, ktoré boli v máji zaznamenané v blízkosti ruských hraníc.

Rudskoj spresnil, že strategické bombardéry B-1B preleteli nad Ukrajinou úplne prvýkrát. To malo za následok reakciu Ruska v podobe vyslania stíhacích lietadiel na kontrolnú misiu a uvedenia síl protivzdušnej obrany do stavu pohotovosti.

V súvislosti so sériou vojenských cvičení Rusko poslalo NATO list, v ktorom navrhuje znížiť vzájomné vojenské aktivity na obdobie epidémie vyvolanej koronavírusom nového druhu. Aliancia však na túto ponuku nereagovala. Napriek tomuto odmietnutiu sa Rusko rozhodlo tento rok neuskutočniť nijaké veľké cvičenia v blízkosti hraníc s členmi NATO.

Moskva pritom opakovane vyjadruje obavy z rozmiestnenia síl NATO blízko ruských hraníc a označuje ich za hrozbu pre svoju bezpečnosť. Rudskoj vo svojom vyhlásení obvinil USA a ich spojencov, že pod rúškom údajnej ruskej agresie pokračujú v likvidácii európskeho bezpečnostného systému.