Úvod ZO ZAHRANIČIA Rusko pracuje na špeciálnej vakcíne proti koronavírusu pre zvieratá

Rusko pracuje na špeciálnej vakcíne proti koronavírusu pre zvieratá

Foto: archív

Ruská federácia vyvíja očkovaciu látku, ktorá bude určená pre zvieratá. Vakcína by mala byť k dispozícii koncom januára, povedal v interview pre odborný magazín „Veterinár a život“ šéf Federálneho úradu pre veterinárny a fytosanitárny dozor (Rosseľchoznadzor) Sergej Dankvert.

Krajina začala vyvíjať vakcínu pre zvieratá po tom, čo na viacerých norkových farmách v Európe prišlo k vypuknutiu epidémie koronavírusu. Záujem o ruskú vakcínu už prejavili záujem EÚ, USA a Singapur. „Nová očkovacia látka sa teraz testuje na norkách, mačkách a hlodavcoch,“ priblížil Dankvert.

Spomínaný úrad podľa jeho slov pravidelne dostáva žiadosti od ruských zvieracích fariem týkajúce sa vakcíny, keďže norky a fretky sú mimoriadne náchylné na koronavírus SARS-CoV-2 a môžu sa navzájom nakaziť.

V uplynulých týždňoch sa prípady infikovaných noriek objavili v mnohých európskych štátoch vrátane Švédska, Francúzska či Holandska. V Dánsku museli pre zmutovaný koronavírus usmrtiť milióny noriek. V Rusku chovajú podľa oficiálnych údajov na kožušinových farmách viac ako 97.000 noriek a 6900 fretiek.