Úvod ZO ZAHRANIČIA Rusko pre koronavírus uzavrie vstup pre cudzincov

Rusko pre koronavírus uzavrie vstup pre cudzincov

Foto: archív

Ruská vláda sa rozhodla dočasne obmedziť vstup cudzincov a osôb bez štátnej príslušnosti do Ruska z dôvodu rozšírenia koronavírusu. Obmedzenie nadobudne platnosť 18. marca a potrvá do 1. mája.

Nevzťahuje sa na vodičov kamiónov prepravujúcich tovar, ani na diplomatov a osoby s trvalým pobytom v Rusku. Podľa predsedu vlády Michaila Mišustina sú tieto opatrenia v súlade s odporúčaniami Svetovej zdravotníckej organizácie. Premiér navrhol opatrenia pre stabilné fungovanie ekonomiky v súvislosti s rozšírením koronavírusu.

Nariadil do 18. marca pripraviť plán prioritných akcií, medzi ktorými sú: opatrenia na podporu obchodu, ktorá vytvorí spoľahlivé zásoby základných tovarov, vydávanie zvýhodnených pôžičiek pre obchodné podniky; podpora priemyselných odvetví, ktoré sa nachádzajú v ťažkej situácii z dôvodu šírenia koronavírusu, ako aj malých a stredných podnikov; zriadenie regulátorov, ktoré podnikom pomôžu fungovať.

V krajine bude v blízkej budúcnosti zavedený online varovný systém pre občanov. Ruským univerzitám a školám sa odporúča prejsť na diaľkové štúdium. Krajina zrušila medzinárodné športové súťaže.

V Moskve boli zakázané voľnočasové aktivity s účasťou viac ako 50 ľudí. V Rusku je v súčasnosti zaznamenaných 93 prípadov ochorenia COVID-19, niektorí pacienti sa už zotavili a boli prepustení z nemocníc.