Úvod Politika Rusko pripravilo Bielu knihu o Sýrii

Rusko pripravilo Bielu knihu o Sýrii

Foto: archív

Po Bielej knihe o hrubom porušovaní ľudských práv na Ukrajine prichádza dokument o podobných smutných udalostiach v Sýrii. Sú v ňom opísané zločiny uskutočnené takzvanou umiernenou opozíciou aj medzinárodnou koalíciou pod záštitou USA na území tejto blízkovýchodnej krajiny.

Bielu knihu o Sýrii pripravilo ruské ministerstvo obrany v spolupráci s ministerstvom zahraničia a v anglickom preklade ju poskytlo členom Bezpečnostnej rady OSN. Pri jej príprave pomohli aj odborníci z Inštitútu východných štúdií Ruskej akadémie vied. Ako uvádza publikácia, ruským vzdušným vojskám sa podarilo zničiť početné skupiny bojovníkov v oblastiach Homsu i Hamy a vytlačili ich aj z Latákie.

Vitalij Čurkin, stály zástupca RF pri OSN. (Foto: archív)
Vitalij Čurkin, stály zástupca RF pri OSN. (Foto: archív)

Odblokovali tak významnú dopravnú magistrálu, spájajúcu Damask so severom krajiny. Likvidáciou vyše 300 objektov určených na ťažbu ropy sa príjmy Islamského štátu znížili o 70 percent. Ropné a plynové polia sa vrátili pod kontrolu štátu.

Sýrska armáda s pomocou ruských vzdušných síl oslobodila vyše 12,5 tisíca štvorcových kilometrov územia s 586 dedinami a 150 mestami. Moskva pokračuje aj v dodávkach humanitárnej pomoci. Sýrčanom poskytla už 721 ton potravín a 15,5 tony liekov. Približne 88-tisíc utečencov sa mohlo vrátiť do svojich domovov.

Vyhlásenia, že Rusko vyvolalo v Sýrii humanitárnu katastrofu, nie sú podložené reálnymi faktmi. Informovanie o tragických udalostiach v tejto krajine vo svetovej tlači výrazne poznamenávajú rusofóbne nálady. A práve tu by mohla Biela kniha pomôcť poskytnutím objektívnych, nezaujatých informácií.

Foto: archív
Foto: archív