Úvod Politika Rusko protestuje proti americkej výzve bombardovať Krymský most

Rusko protestuje proti americkej výzve bombardovať Krymský most

Krymský most. (Foto: archív)

Ruské veľvyslanectvo vo Washingtone sa ohradilo proti článku Toma Rogana uverejnenému v americkom časopise The Washington Examiner. Autor v komentári vyzýva Ukrajinu, aby vyhodila do povetria novovybudovaný most spájajúci Rusko s Krymom. Ruská ambasáda čaká od redakcie vysvetlenie.

Americký konzervatívny týždenník v článku nazvanom Ukrajina by mala vyhodiť do povetria Putinov Krymský most napísal, že „Ukrajina má našťastie prostriedky na letecký úder na most, aby ho aspoň dočasne vyradila z prevádzky“. Most je vraj dostatočne dlhý, aby bolo možné vyhnúť sa riziku ľudských obetí. A ako by Moskva reagovala na sabotáž? Ruský prezident Vladimir Putin by vraj podľa všetkého odpovedal eskaláciou napätia na východe Ukrajiny.

„Tá však počas nasledujúcich mesiacov pravdepodobne tak či tak príde,“ napísal autor komentára. Ukrajinské lietadlá by mohli letieť nízko, aby sa vyhli ruskej protivzdušnej obrane a USA by mali v tejto operácii Kyjev podporiť, píše sa v článku. „Morálna naliehavosť takejto akcie je zrejmá,“ tvrdí The Washington Examiner, inak vraj Rusko postupne pohltí celú Ukrajinu. Zničenie mosta by podľa Toma Rogana signalizovalo, že „Ukrajinci nechcú prijať krádež územia“.

Článok podľa ruského veľvyslanectva prekročil všetky hranice novinárskej etiky. „Očakávame vysvetlenie, pretože daný materiál je odrazom redakčnej politiky. Sloboda slova nemôže ospravedlňovať výzvy na teroristický čin a na zabíjanie ľudí,“ uvádza sa vo vyhlásení ruských diplomatov.