Úvod Z DOMOVA Rusko rozhodlo, že odchádza spod jurisdikcie štrasburského súdu

Rusko rozhodlo, že odchádza spod jurisdikcie štrasburského súdu

Sídlo Európskeho súdu pre ľudské práva v Štrasburgu. (Foto: archív)

Ruskí zákonodarcovia schválili legislatívu finalizujúcu odchod Moskvy spod jurisdikcie Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP) v Štrasburgu, ktorý je orgánom Rady Európy. Ruský parlament k hlasovaniu o tejto legislatíve pristúpil po tom, čo bolo Rusko v marci vylúčené z RE pre vojenskú operáciu na Ukrajine.

„Európsky súd pre ľudské práva sa stal nástrojom politického boja proti našej krajine, ktorý držia v rukách západní politici,“ uviedol predseda ruskej Štátnej dumy Viačeslav Volodin po hlasovaní.

„Niektoré z jeho rozhodnutí boli v priamom rozpore s ruskou ústavou, našimi hodnotami a tradíciami,“ dodal Volodin vo vyhlásení. V rámci novej legislatívy Rusko nenaplní súdne rozhodnutia ESĽP vydané po 15. marci, teda po dni, keď Rusko oznámilo, že vystupuje z Rady Európy. V

olodin zároveň oznámil, že Rusko vyplatí všetky finančné záväzky, ktoré mu vyplývajú z nariadení ESĽP vydaných pred 15. marcom, a to v rubľoch a iba na ruské bankové účty. Na základe schválenej legislatívy budú tiež ruské súdy môcť zrušiť rozhodnutia ESĽP. Rusko spadalo pod jurisdikciu ESĽP vyše 20 rokov.