Úvod ZO ZAHRANIČIA Rusko a Turecko prehĺbia spoluprácu vo všetkých oblastiach

Rusko a Turecko prehĺbia spoluprácu vo všetkých oblastiach

Recep Tayyip Erdogan a Vladimir Putin. (Foto: archív)

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho turecký kolega Recep Tayyip Erdogan sa dohodli na posilnení politickej a hospodárskej spolupráce oboch krajín vrátane spolupráce v oblasti energetiky a obchodu. Vyplýva to z vyhlásenia Kremľa.

Obaja lídri sa  stretli v ruskom čiernomorskom letovisku Soči, pričom ich spoločný rozhovor trval približne štyri hodiny. „Napriek súčasným regionálnym a globálnym výzvam lídri opätovne potvrdili svoju spoločnú vôľu ďalej rozvíjať rusko-turecké vzťahy,“ informoval Kremeľ.

Putin a Erdogan sa dohodli na zintenzívnení obchodu a podpore hospodárskej i energetickej spolupráce so zameraním na dopravu, poľnohospodárstvo, cestovný ruch a stavebníctvo. Ruský vicepremiér pre energetiku Alexandr Novak povedal, že ide o veľmi dôležitú dohodu, s väzbami zameranými na dosiahnutie novej úrovne rozvoja vo všetkých oblastiach.

Putin a Erdogan zdôraznili význam úprimných a dôveryhodných vzťahov potrebných na dosiahnutie regionálnej a globálnej stability, uviedol Kremeľ. Hovorili aj o obnovení dodávok ukrajinského obilia, pričom poukázali na konštruktívne vzťahy oboch krajín, ktoré podľa nich umožnili realizáciu tejto dohody.

Putin a Erdogan hovorili aj o situácii v Sýrii. Potvrdili, „že prikladajú veľký význam napredovaniu politického procesu“ v tejto krajine. „Opätovne bolo potvrdené odhodlanie konať spoločne a v úzkej vzájomnej koordinácii v boji proti všetkým teroristickým organizáciám,“ dodal Kremeľ.