Úvod ZO ZAHRANIČIA Rusko tvrdí, že opičie kiahne šíri USA z biolaboratórií v Nigérii

Rusko tvrdí, že opičie kiahne šíri USA z biolaboratórií v Nigérii

Igor Kirillov. (Foto: archív)

Šéf ruských jednotiek radiačnej, chemickej a biologickej obrany Igor Kirillov vyhlásil, že v Nigérii sa nachádzajú najmenej štyri biologické laboratóriá, odkiaľ sa rozšíril vírus opičích kiahní. Tie sa podľa neho nachádzajú v mestách Abuja, Zaria a Lagos. Dodal, že tieto laboratóriá nepochybne vlastnia a financujú Spojené štáty.

Zdôraznil, že činnosť týchto laboratórií by v záujme medzinárodnej biologickej bezpečnosti a vo svetle údajných dôkazov o nedbalom skladovaní patogénnych biomateriálov mala vyšetriť Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a o svojich zisteniach podať správu medzinárodnému spoločenstvu.

Kirillov sa obáva, že vinou porušovania štandardov biologickej bezpečnosti v USA môžu túto chorobu zneužiť teroristi. Ako dodal, činnosť týchto laboratórií porušuje rezolúciu WHO z roku 1996 zakazujúcu skladovanie pôvodcu pravých kiahní vo všetkých laboratóriách so sídlom v USA.

Už v marci ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov uviedol, že Spojené štáty majú mnoho laboratórií potenciálne vyrábajúcich biologické zbrane, a to po celom obvode ruských hraníc v krajinách bývalého Sovietskeho zväzu. Washington aj Kyjev to rezolútne popreli.

Ako tvrdí britský denník The Mirror, bol to práve Sovietsky zväz, ktorý mal do začiatku 90. rokov realizovať program, v ktorom zisťoval možnosti použitia vírusov ako zbrane. Túto skutočnosť podľa denníka v minulosti potvrdil plukovník Kanat Alibekov, odborník na biologické zbrane Sovietskeho zväzu.

Foto: archív