Úvod ZO ZAHRANIČIA Rusko tvrdo reaguje na zasahovanie sociálnych sietí do jeho vnútorných záležitostí

Rusko tvrdo reaguje na zasahovanie sociálnych sietí do jeho vnútorných záležitostí

Foto: archív

Od februára tohto roku začal v Ruskej federácii platiť zákon zaväzujúci sociálne siete vyhľadávať a blokovať informácie o úradmi nepovolených zhromaždeniach. Podľa o mesiac staršieho zákona hrozia sociálnym sieťam zo strany štátu pokuty od stotisíc do niekoľkých miliónov rubľov, ak odmietnu odstrániť v krajine zakázané informácie.

Hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov v tejto súvislosti povedal, že vo svete sa vedie množstvo lživých kampaní namierených proti Rusku, preto vedenie štátu musí byť neustále v strehu.

Sociánu sieť Facebook Peskov označil za zbraň, ktorá môže spôsobiť vyostrenie akejkoľvek situácie v medzinárodných vzťahoch, poškodiť vzťahy medzi ľuďmi alebo krajinami.

“Táto zbraň tiež môže manipulovať s obchodmi vo výške niekoľkých triliónov dolárov… a preto je nebezpečná,“ upozornil Peskov. Ruské úrady už v januári oznámili, že platformy zahraničných sociálnych médií zasahujú do vnútorných záležitostí Ruska.

Reagovali tak na skutočnosť, že médiá neodstránili výzvy na účasť na zhromaždeniach na podporu opozičného lídra Alexeja Navaľného. Siete Twitter a Tiktok museli zaplatiť pokuty.

V polovici marca prijala ruská vláda rozhodnutie o obmedzení prenosovej rýchlosti dát siete Twitter, pričom jej prevádzkovateľa upozornili, že ak sieť neodstráni nevhodný obsah, príde k jej úplnému zablokovaniu.