Úvod ZO ZAHRANIČIA Rusko a Ukrajina separátne podpísali dohody o vývoze obilia

Rusko a Ukrajina separátne podpísali dohody o vývoze obilia

Foto: archív

Rusko a Ukrajina v Istanbule separátne podpísali dohody s OSN a Tureckom umožňujúce vývoz obilia z Ukrajiny cez Čierne more, keďže ukrajinskí predstavitelia odmietli podpísať ten istý dokument ako Rusi. Príslušný dokument za Rusko podpísali minister obrany Sergej Šojgu a za Ukrajinu minister infraštruktúry Olexandr Kubrakov.

Dohody majú podľa britského denníka The Guardian umožniť aj bezpečný prevoz ruských umelých hnojív po mori, ktoré sú dôležité pre zmiernenie svetovej potravinovej krízy spôsobenej ruskou inváziou na Ukrajinu.

Na slávnostnom podpise zmluvy v istanbulskom paláci Dolmabahçe bol prítomný aj generálny tajomník OSN António Guterres a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Guterres vo svojom príhovore uviedol, že dohoda sa nerodila ľahko.

„Po tom, čo ma v apríli prijal prezident Erdogan, som sa stretol aj s ruským prezidentom Vladimirom Putinom a ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Odvtedy sme na tom pracovali dennodenne,“ povedal Guterres.

Erdogan vo svojom vystúpení vyhlásil, že dohoda zabráni hladomoru, ktorý by inak postihol miliardy ľudí, a zmierni aj infláciu vo svete. Nad implementáciou dohody bude dohliadať spoločné koordinačné centrum v Istanbule.

Rokovania medzi Ruskom a Ukrajinou mal zahŕňať plán umožnenie plavby ukrajinských lodí s obilím cez zamínované ukrajinské prístavy. Rusko by sa zdržalo paľby na tieto lode, pričom Turecko v spolupráci s OSN by malo zabezpečiť, aby nákladné lode vracajúce sa na Ukrajinu po vyložení obilia v zahraničných prístavoch neprevážali zbrane.

Erdogan v príhovore zároveň vyzval Rusko, aby skončilo vojnu na Ukrajine, pretože konflikt zasahuje nielen tieto dve zúčastnené krajiny, ale celý svet. Vojna sa podľa neho musí skončiť za rokovacím stolom.