Úvod ZO ZAHRANIČIA Rusko a Ukrajina si vymenili väzňov. Sú medzi nimi aj námorníci, ktorí...

Rusko a Ukrajina si vymenili väzňov. Sú medzi nimi aj námorníci, ktorí narušili ruskú hranicu

Foto: archív

Lietadlá s väzňami, ktorých prepustili Rusko a Ukrajina, pristáli v hlavných mestách oboch krajín. Na palube lietadiel bolo podľa dostupných informácií po 35 prepustených väzňov. Stroje pristáli takmer súčasne na moskovskom letisku Vnukovo a kyjevskom Boryspiľ, kde čakal spolu s príbuznými aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij.

Na palube ruského lietadla by mal byť novinár Kirill Vyšinskij, ktorý bol za mrežami od roku 2018, a medzi väzňami, ktorých prepustilo Rusko, zase 24 ukrajinských námorníkov, ktorých zadržali v novembri, spolu s novinárom Romanom Suščenkom a filmárom Olehom Sencovom.

Výmena väzňov by mohla byť významným krokom k uvoľneniu napätia medzi Ruskom a Ukrajinou a mohla by zvýšiť šance na urovnanie konfliktu na východe Ukrajiny, ktorý si od roku 2014 vyžiadal už viac ako 13-tisíc obetí.

Na druhej strane ruský právnik Mark Fejgin už skôr prostredníctvom sociálnej siete informoval, že medzi väzňami, ktorých prepustilo Rusko, je aj 24 ukrajinských námorníkov, ktorých zadržali v novembri, spolu s novinárom Romanom Suščenkom, ktorého zastupoval, a filmárom Olehom Sencovom.

O výmene sa začalo hovoriť ešte v auguste po tom, čo Sencova presunuli z väzenia na severe Ruska do Moskvy. Filmára zatkli v roku 2014 počas protestu proti ruskej anexii Krymu. Odsúdili ho na 20 rokov väzenia za sprisahanie s cieľom spáchať teroristické činy. On obvinenia popiera.

Námorníkov zadržali vlani v novembri aj s tromi loďami ukrajinského námorníctva, keď sa pokúšali preplávať cez Kerčský prieliv pri Kryme a narušili ruskú hranicu. Výmena väzňov by mohla byť významným krokom k uvoľneniu napätia medzi Ruskom a Ukrajinou a mohla by zvýšiť šance na urovnanie konfliktu na východe Ukrajiny, ktorý si od roku 2014 vyžiadal už viac ako 13-tisíc obetí.

Foto: archív