Úvod ZO ZAHRANIČIA Rusko: USA a NATO vojenskou aktivitou zvyšujú napätie v okolí Čierneho mora

Rusko: USA a NATO vojenskou aktivitou zvyšujú napätie v okolí Čierneho mora

Foto: archív

Ruská armáda obvinila Spojené štáty americké a Severoatlantickú alianciu (NATO) zo zvyšovania napätia v okolí Čierneho mora prostredníctvom prudkého nárastu v počte hliadkovacích a prieskumných letov.

Generálplukovník Sergej Rudskoj z ruského generálneho štábu uviedol, že USA a ďalšie členské krajiny NATO výrazne zvýšili rozsah svojich vojenských aktivít v tejto oblasti. „USA a ich spojenci v NATO budú niesť plnú zodpovednosť za prípadné vyhrotenie situácie v tejto oblasti,“ povedal.

Rudskoj pripomenul sériu letov amerických bombardérov B-52 ponad Čierne a Azovské more v auguste a septembri. Tieto misie mali podľa jeho slov za cieľ simulovať raketové útoky na zariadenia v južnej časti Ruska. Bombardéry podľa neho leteli blízko – vo vzdialenosti 11 kilometrov od ruských hraníc.

Tri americké bombardéry typu B-1 Lancer minulý týždeň preleteli ponad Východosibírske more, napísala agentúra AP. Americká armáda uviedla, že prebiehajúce cvičenia mali preukázať schopnosť vzdušných síl USA poskytnúť podporu svojim spojencom a partnerom.

Rudskoj tvrdí, že USA a ich spojenci v NATO takisto zvýšili množstvo prieskumných letov v oblasti Krymu. Rudskoj dodal, že vojenské lode NATO sa tento rok pohybujú dlhší čas v oblasti Čierneho mora.

Rudskoj uviedol, že Rusko požiadalo NATO, aby znížilo množstvo vojenských aktivít pozdĺž ruských hraníc, a vyzvalo alianciu na rozhovory o ďalších opatreniach s cieľom zabrániť vojenským incidentom. NATO však tieto žiadosti odmietlo, dodal Rudskoj.