Úvod ZO ZAHRANIČIA Rusko úspešne otestovalo raketový systém Zirkón, oznámil Putin

Rusko úspešne otestovalo raketový systém Zirkón, oznámil Putin

Foto: archív

Ruská armáda úspešne otestovala hypersonický raketový systém Cirkon (Zirkón). Oznámil to ruský prezident Vladimir Putin, podľa ktorého tento raketový systém pomôže zvýšiť „bezpečnosť a obranyschopnosť“ Ruska. Informovala o tom agentúra TASS.

„Dnes nadránom bol vykonaný salvový štart hypersonického systému Zirkón. Ide o našu najnovšiu raketu, ktorá dokáže zasiahnuť ako morské tak i pozemné ciele. Skúška bola úspešná, bezchybná. Pre našu krajinu je to veľká udalosť – je to ozajstný krok smerom k zvýšeniu bezpečnosti a obranyschopnosti Ruska,“ uviedol Putin.

Hypersonickú raketu Zirkón otestovala ruská armáda v uplynulých dvoch rokoch viackrát. Náčelník generálneho štábu ruských ozbrojených síl Valerij Gerasimov pritom začiatkom decembra oznámil, že armáda onedlho zavŕši skúšky tohto hypersonického raketového systému.

Hypersonické strely môžu letieť až päťkrát rýchlejšie ako zvuk. V porovnaní s balistickými raketami letia pomerne nízko a môžu rýchlejšie zasiahnuť cieľ. Nemajú predvídateľnú balistickú krivku a sú manévrovateľné, čo sťažuje ich odhalenie a zachytenie protiraketovou obranou. Okrem Ruska a Číny pracujú na vývoji tohto typu zbraní aj USA či Francúzsko.