Úvod ZO ZAHRANIČIA Rusko uvalilo na predstaviteľov EÚ odvetné sankcie

Rusko uvalilo na predstaviteľov EÚ odvetné sankcie

Reprodukcia: archív

Rusko uvalilo sankcie na predstaviteľov EÚ. Ide o odvetný krok za sankcie, ktoré voči osobám z blízkeho okolia ruského prezidenta Vladimira Putina zaviedla ešte v októbri Európska únia v reakcii na augustovú otravu ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného.

Navaľnyj skolaboval a upadol do kómy 20. augusta na palube lietadla z Tomska do Moskvy. Piloti urgentne pristáli v sibírskom meste Omsk, kde Navaľného hospitalizovali na jednotke intenzívnej starostlivosti toxikologického oddelenia.

O dva dni povolili lekári jeho prevoz špeciálnym lietadlom do Nemecka, kde sa liečil v berlínskej klinike Charité. Z nemocnice ho prepustili 23. septembra. Rusko účasť na otrave dlhodobo odmieta.

Ministerstvo zahraničných vecí Ruskej federácie oznámilo, že v reakcii na takéto konfrontačné kroky EÚ sa rozhodlo rozšíriť zoznam predstaviteľov členských štátov a inštitúcií EÚ, ktorým nebude povolený vstup na územie Ruskej federácie.

Rezort diplomacie si ešte pred oznámením o uvalení sankcií predvolal veľvyslancov Nemecka, Francúzska a Švédska, aby im tlmočil svoj nesúhlas s ich reakciou na otravu Navaľného.

Laboratóriá v spomenutých troch štátoch mali na základe analýz biologických vzoriek dospieť k záveru, že Navaľnyj bol vystavený nervovoparalytickej látke typu novičok, ktorú vyvinuli v Sovietskom zväze počas studenej vojny.

Predstavitelia viacerých štátov vyslovili podozrenie, že za pokusom o otrávenie Navaľného je Rusko. Európska únia následne zaviedla v októbri sankcie voči viacerým ruským predstaviteľom.

Sankcie EÚ sa týkajú šiestich osôb z blízkeho okolia prezidenta Vladimira Putina vrátane riaditeľa tajnej služby FSB Alexandra Bortnikova a námestníka prezidentskej kancelárie Sergeja Kirijenka.

Terčom sankcií EÚ je aj Štátny výskumný ústav organickej chémie a technológie, s ktorým majú podnikatelia z EÚ zakázané udržiavať kontakty. Sankcie ustanovujú zákaz vstupu na územie Európskej únie a zmrazenie akýchkoľvek finančných aktív v európskych bankách.

„Považujeme za kategoricky neprijateľné, že Európska únia na návrh jej vedúcich členských štátov uvalila nezákonné obmedzujúce opatrenia na viacerých našich občanov pod zámienkou ich údajnej účasti na incidente s ruským občanom Alexejom Navaľným,“ uviedlo vo svojom vyhlásení ruské ministerstvo zahraničných vecí.

Ako pokračovalo, štáty, ktoré iniciovali toto rozhodnutie, neposkytli nijaké dôkazy o tomto prípade ani Ruskej federácii, ani svojim partnerom z EÚ, a to aj napriek opakovaným vyzvaniam.

„V unáhlenej a tajnostkárskej atmosfére prijala Rada EÚ konfrontačné politické rozhodnutie, ktoré je v rozpore s medzinárodnými právnymi výsadami Rady bezpečnosti OSN a platnými medzinárodnými princípmi nezasahovania do vnútorných záležitostí iných štátov. A k tomuto rozhodnutiu Rady EÚ boli náhodne priradené konkrétne mená.

V súvislosti s vyššie uvedeným ruská strana na základe princípu vzájomnosti prijala rozhodnutie o rozšírení recipročného zoznamu zástupcov členských štátov EÚ, ktorým je zakázaný vstup na územie Ruskej federácie. Zahŕňa tých, ktorí sa podieľajú na eskalácii protiruskej sankčnej činnosti v rámci EÚ,“ píše ďalej ruské ministerstvo.

Ruská Federálna bezpečnostná služba označila vyšetrovanie prípadu Navaľného za plánovanú protiruskú provokáciu. FSB zdôraznila, že zverejnený Navaľným videozáznam telefonického rozhovoru s bezpečnostným dôstojníkom, je falzifikát.