Úvod ZO ZAHRANIČIA Rusko uviedlo raketový systém S-400 do stavu aktívnej služby

Rusko uviedlo raketový systém S-400 do stavu aktívnej služby

Foto: archív

Ruská armáda pred začiatkom cvičení v Bielorusku, uviedla do stavu pohotovosti raketový systém S-400 rozmiestnený v bieloruskej Brestskej oblasti. Uviedlo to ruské ministerstvo obrany. „Bojové jednotky východného vojenského okruhu obsluhujúce raketový systém S-400 prešli do stavu aktívnej služby.

Budú zabezpečovať protivzdušnú obranu v rámci jednotného regionálneho systému protivzdušnej obrany Ruska a Bieloruska počas inšpekcie vojsk,“ napísal ruský silový rezort vo vyhlásení a dodal, že vojaci prevzali úlohu monitorovať vzdušný priestor.

Moskva už skôr oznámila, že inšpekcia ruských a bieloruských síl sa uskutoční v dvoch etapách. Prvá etapa, ktorá trvala do 9. februára, zahŕňala prerozdelenie jednotiek a vytvorenie účelových skupín v Bielorusku. Okrem toho bola preverená aj pripravenosť a schopnosti síl rýchlej reakcie protivzdušnej obrany z hľadiska ochrany strategických objektov.

Rusko-bieloruské manévre s názvom Spojenecké odhodlanie 2022 budú trvať do 20. februára. Jednotky podľa agentúry TASS nacvičujú, ako odraziť vonkajšiu agresiu a ako chrániť záujmy Zväzového štátu Ruska a Bieloruska.

S-400 Triumf je nová generácia protilietadlového zbraňového systému s vysokým stupňom automatizácie. Ide o vylepšenú verziu staršieho systému S-300. Jeho úlohou je odrazenie útoku nepriateľa.

Dokáže likvidovať taktické a strategické bombardéry, balistické strely aj lietadlá včasnej výstrahy (AWACS). Systém dokáže selektívne pracovať až so štyrmi rôznymi typmi rakiet, ktoré majú rozdielnu štartovaciu hmotnosť a dolet, čím dokáže vytvoriť vrstvenú obranu.