Úvod ZO ZAHRANIČIA Rusko uzná nezávislosť ľudových republík na ukrajinskom Donbase

Rusko uzná nezávislosť ľudových republík na ukrajinskom Donbase

Foto: archív

Ruský prezident Vladimir Putin počas telefonátu s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom a nemeckým kancelárom Olafom Scholzom oznámil, že má v úmysle podpísať výnos o uznaní Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky. Uvádza sa to vo vyhlásení Kremľa.

Scholz Putina varoval pred takýmto krokom, ktorý by bol podľa jeho slov v „ostrom rozpore“ s minskými dohodami zameranými na urovnanie konfliktu v Donbase. Putina zároveň vyzval na „okamžitú deeskaláciu“ a stiahnutie vojsk z hraníc s Ukrajinou.

„Kancelár zdôraznil, že teraz je mimoriadne dôležité dodržiavať prímerie na východnej Ukrajine a podniknúť kroky k zmierňovaniu napätia,“ uviedol Scholzov úrad s tým, že „Rusko má v tomto smere osobitnú zodpovednosť“.

Medzitým Vladimír Putin podpísal výnos o uznaní Doneckej ľudovej republiky (DĽR) a Luhanskej ľudovej republiky (LĽR). Predtým sa so žiadosťou o uznanie samozvaných republík na ruského prezidenta obrátili ich lídri.

Krátko nato ruský prezident vyzval parlament, aby toto rozhodnutie podporil. Následne podpísal s lídrami DĽR a LĽR Denisom Pušilinom a Leonidom Pasečnikom dohodu o priateľstve, spolupráci a vzájomnej pomoci medzi Ruskou federáciou (RF) a oboma republikami. Rada federácie RF má prerokovať uznanie DĽR a LĽR na uzavretom zasadnutí.

Šéf Kremľa neskôr vystúpil s televíznym prejavom, v ktorom konštatoval, že situácia na Donbase sa dostala do kritického bodu. Poznamenal, že Kyjev má v pláne silovo ovládnuť nekontrolované územia DĽR a LĽR. Podľa jeho slov kyjevský režim dlhodobo ignoroval záujmy tamojších obyvateľov a vyhýbal sa plneniu svojich záväzkov plynúcich z minských dohôd.