Úvod ZO ZAHRANIČIA Rusko v decembri spustí osobnú vlakovú dopravu na Krym

Rusko v decembri spustí osobnú vlakovú dopravu na Krym

Krymský most. (Foto: archív)

Prvé vlaky z pevninského Ruska na pripojený Krymský polostrov po novovybudovanom moste cez Kerčský prieliv začnú premávať v decembri. Služby bude zabezpečovať súkromný železničný dopravca Grand Service Express, ktorý oznámil, že prvú vlakovú súpravu vypravia z Petrohradu do Sevastopola 23. decembra.  Informovala o tom stanica Slobodná Európa s odvolaním sa na správu tlačovej agentúry TASS.

Táto trasa má dĺžku 2741 kilometrov, pričom vlak ju absolvuje za 43 hodín a 30 minút. Lístky sa začali predávať v piatok a ich cena je v prepočte od 55 dolárov. Prvý priamy vlak z Moskvy do Simferopola – hlavného mesta tohto čiernomorského polostrova – vyrazí o deň neskôr, 24. decembra. Táto trasa má 2009 kilometrov a jazda bude trvať 33 hodín. Cestovné sa začína na 62 dolároch.

Most cez Kerčský prieliv slávnostne otvoril pre automobilovú dopravu 15. mája 2018 ruský prezident Vladimir Putin. Avizované vlakové spojenie bude premiérou železničného využitia Krymského mosta, ako znie jeho oficiálny názov. Most za 3,7 miliardy dolárov je so svojimi 19 kilometrami najdlhším mostom v Európe; prekonal tak Most Vasca da Gamu v Portugalsku.

Spoločnosť Grand Service Express v septembri oznámila, že podľa prvotných prieskumov má zavedenie osobnej vlakovej dopravy na Krym vzhľadom na dopyt z prostredia cestovného ruchu „značný potenciál“.