Úvod Politika Rusko varuje pred nárastom neofašizmu na Ukrajine

Rusko varuje pred nárastom neofašizmu na Ukrajine

Foto: archív

Nedávny útok na ruské kultúrne centrum v Kyjeve je ďalším pokusom zničiť spoločnú kultúru Ruska a Ukrajiny. Vyhlásila to hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová. Je presvedčená, že je to súčasť tendencie „neprestajne sa usilovať o to, aby nás proti sebe poštvali“.

A na tento cieľ využívajú aj kultúru. „V snahe dostať Rusko preč z Ukrajiny treba zatvoriť všetky ruské jazykové aj kultúrne centrá, zakázať vyučovanie ruskej histórie a všetko spojené s našou krajinou – zničiť spoločný kultúrny priestor. Je to v záujme ukrajinského ľudu? Samozrejme, že nie. Ide o politiku a ideológiu súčasných predstaviteľov Kyjeva,“ tvrdí Zacharovová.

Riaditeľ ruského centra pre vedu a kultúru v ukrajinskej metropole Konstantin Vorobjov vyhlásil, že ho v centre Kyjeva napadli radikáli, keď chcel položiť kvety k pamätníku 2. svetovej vojny, aby si tak pripomenul 73. výročie sovietskeho víťazstva vo Veľkej vlasteneckej vojne. Narastajúci počet prívržencov neofašizmu na Ukrajine je alarmujúci.

Foto: archív

Vážnejší problém je však to, že sa ukrajinskí predstavitelia snažia pravicových extrémistov očistiť. Upozorňuje na to stály predstaviteľ Ruskej federácie v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) Alexander Lukaševič. Ukrajina je podľa jeho slov jediný členský štát OBSE, povoľujúci existenciu nacistických skupín vrátane extrémistického Pravého sektora, ktoré boli v Rusku zakázané.

„Rýchly nárast vplyvu moderných priaznivcov fašizmu vyvoláva vážne obavy… Svastika a iné nacistické symboly vrátane fakľových pochodov naberajú na obrátkach, kým pamätníky sovietskych bojovníkov ničia vandali,“ povedal Lukaševič s tým, že ide o výsmech ukrajinských občanov, ktorí počas Veľkej vlasteneckej vojny utrpeli ťažké straty.

„Ukrajinskí predstavitelia sa snažia očistiť povesť nacistických spolupracovníkov a vojnových zločincov – členov Ukrajinskej povstaleckej armády a Organizácie ukrajinských nacionalistov. Zobrazujú ich ako bojovníkov za slobodu, aj keď majú na rukách krv tisícok ľudí,“ povedal Lukaševič s odkazom na ukrajinského nacionalistického vodcu Stepana Banderu alebo veliteľa UPA Romana Šukeviča.