Úvod ZO ZAHRANIČIA Rusko z dôvodu sankcií znárodní európske lietadlá, ktoré si prenajíma. Je ich...

Rusko z dôvodu sankcií znárodní európske lietadlá, ktoré si prenajíma. Je ich viac ako 500

Foto: archív

Lietadlá zahraničnej výroby, ktoré má Rusko prenajaté od európskych spoločností, zostanú v krajine. Podľa ruského portálu FrequentFlyers ich Moskva znárodní. Portál informuje, že Rusko v dôsledku sankcií zo strany EÚ nebude schopné za lietadlá zaplatiť.

Dopĺňa, že celkovo 515 prenajatých lietadiel, ktoré pochádzajú od rôznych leteckých spoločností v Európe, by aj tak nebolo možné vrátiť. Nemali by si ich totiž ako vyzdvihnúť. Viacero európskych krajín vrátane celej európskej dvadsaďsedmičky uzatvorilo svoj vzdušný priestor pre ruské lietadlá. K tomuto kroku sa od 28. februára v zmysle nariadenia Rady EÚ pridalo aj Slovensko.

Na druhej strane platí nariadenie, ktoré určuje, že v prípade skončenia nájomnej zmluvy sa lietadlo prestáva považovať za ruské a mohlo by sa vrátiť do Európy. Portál FrequentFlyers však dodáva, že v tomto prípadu sú v hre ruské protisankcie, ktoré návrat strojov blokujú.

V reakcii na kroky európskych krajín uzatvorilo svoj vzdušný aj Rusko. “Týka sa to 36 štátov vrátane krajín EÚ. Keďže lietadlo už nie je považované za ruské, nemôže lietať v ruskom vzdušnom priestore,“ približuje ruský portál komplikovanú situáciu.