Úvod ZO ZAHRANIČIA Rusko začalo sťahovať vojenské jednotky z príhraničných oblastí s Ukrajinou

Rusko začalo sťahovať vojenské jednotky z príhraničných oblastí s Ukrajinou

Foto: archív

Rusko začalo so sťahovaním svojich vojakov z oblastí pri hraniciach s Ukrajinou, kam ich presunulo z dôvodu manévrov. Oznámilo to ruské ministerstvo zahraničných vecí. Posilnená prítomnosť ruských vojakov vystupňovala v uplynulých týždňoch napätie medzi Moskvou a Západom.

Stiahnutie ruských vojsk oznámil ruský minister obrany Sergej Šojgu. Povedal, že považuje „ciele týchto previerok pripravenosti za splnené“. Očakáva sa, že ich presun potrvá do začiatku mája.

Oznámenie prišlo po tom, ako ruská armáda uskutočnila rozsiahle manévre na Krymskom polostrove, na ktorých sa zúčastnili desiatky lodí, stovky bojových lietadiel a tisíce vojakov. Toto vojenské cvičenie je považované za najväčšie od roku 2014, keď Rusko na základe referenda opätovne pripojilo k svojmu územiu Krymský polostrov.

Ukrajina víta avizovaný odsun ruských vojakov z manévrov prebiehajúcich neďaleko jej hraníc, napísal na sociálnej sieti ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. „Ukrajina je vždy ostražitá, napriek tomu však víta akékoľvek kroky vedúce k zníženiu vojenskej prítomnosti a deeskalácii situácie v Donbase. Ukrajina sa usiluje o mier,“ napísal Zelenskyj.