Úvod ZO ZAHRANIČIA Rusko: Západ zvyšuje riziko ozbrojeného konfliktu medzi NATO s Ruskom

Rusko: Západ zvyšuje riziko ozbrojeného konfliktu medzi NATO s Ruskom

Foto: archív

Ruské ministerstvo obrany varovalo západných vojenských atašé pred nebezpečenstvom, ktoré by vzhľadom na aktuálne politické napätie v súvislosti s Ukrajinou predstavoval ozbrojený konflikt medzi Ruskom a NATO.

„Aliancia sa nedávno uchýlila k priamym provokáciám, predstavujúcim vysoké riziko eskalácie do ozbrojenej konfrontácie,“ povedal na brífingu pre vojenských pridelencov a predstaviteľov zahraničných veľvyslanectiev akreditovaných v Moskve námestník ruského ministra obrany Alexander Fomin.

Ten obvinil NATO z masívneho zvýšenia vojenských aktivít v uplynulých rokoch. Len v roku 2020 sa podľa neho počet preletov vojenských lietadiel v blízkosti ruských hraníc zvýšil zo 436 na 710. Aliancia okrem toho uskutočňuje každý rok 30 rozsiahlych vojenských cvičení so scenármi zahŕňajúcimi Rusko, dodal Fomin.

Zároveň zopakoval požiadavku Moskvy týkajúcu sa bezpečnostných záruk zo strany NATO, ako aj skončenia rozširovania aliancie smerom na východ. Opätovne tiež varoval pred vstupom Ukrajiny do NATO.

Ruský prezident Vladimir Putin nedávno pohrozil vyvodením dôsledkov, ak by sa sily NATO ďalej približovali k hraniciam jeho krajiny. Kremeľ a ministerstvo zahraničných vecí dúfajú, že začiatkom budúceho roka začne s alianciou o tejto otázke dialóg.

Fomin v tejto súvislosti povedal, že Rusko je stále pripravené na osobné kontakty, pričom kritizoval NATO, že roky odmieta každú ponuku, ktorú Moskva predložila, a namiesto toho dáva prednosť konfrontácii.

Moskva opakovane kritizuje alianciu za to, že od rozpadu Sovietskeho zväzu v decembri 1991 neustále zvyšuje počet svojich vojenských základní a presúva zbraňové systémy čoraz bližšie k Rusku.

Len vo východnej Európe je teraz trvalo umiestnených približne 13.000 vojakov NATO, 200 tankov a 30 lietadiel. Aliancia tvrdí, že cieľom jej aktivít je pôsobiť výlučne odstrašujúco proti Rusku vo svetle jeho agresívnej politiky namierenej proti Ukrajine i jeho ďalším postsovietskym susedom.