Úvod ZO ZAHRANIČIA Rusku sa podarilo prudko znížiť rozpočtový deficit

Rusku sa podarilo prudko znížiť rozpočtový deficit

Foto: archív

Rozpočtový deficit Ruska sa v januári 2024 prudko znížil, keďže jeho príjmy stúpli a výdavky klesli. Oznámilo to ruské ministerstvo financií. Podľa ministerstva schodok v rozpočte v januári klesol na 0,2 percenta hrubého domáceho produktu (HDP).

Je to päťkrát menej ako v rovnakom mesiaci predchádzajúceho roka 2023, keď vykázalo Rusko deficit 1,65 bilióna rubľov alebo 1 percento HDP. Rozpočtové príjmy totiž v januári 2024 vyskočili až o 76,6 percenta a výdavky klesli o 13,2 percenta.

Moskva očakáva, že rozpočtové príjmy aj výdavky sa v tomto roku prudko zvýšia. Ministerstvo plánuje podľa svojho rozpočtového plánu minúť počas roka 36,7 bilióna rubľov (402,9 miliardy USD; 375,03 miliardy eur) a príjmy odhaduje na 35,1 bilióna rubľov. V roku 2024 predpovedá deficit na úrovni 0,9 percenta HDP.

Rusko od začiatku vojny na Ukrajine vo februári 2022 investuje čoraz viac financií do armády a obranného priemyslu. Výdavky na obranu a bezpečnosť majú v tomto roku dosiahnuť približne 40 percent všetkých rozpočtových výdavkov. Veľké výdavky na začiatku roka 2023 spôsobili, že mnohí analytici predpovedali Rusku za minulý rok obrovský rozpočtový deficit.

Vysoké ceny ropy a úspech Ruska, ktorému sa darí vyhýbať snahám Západu výrazne obmedziť jeho príjmy z energií, však vlani podporili príjmy Moskvy. Hlavnými zdrojmi pokrytia rozpočtového deficitu Ruska sú domáce pôžičky a fond národného bohatstva, do ktorého si Moskva ukladá príjmy z energií na horšie časy.