Úvod Z DOMOVA Ruskú výstavu o holokauste v NR SR prezidentka a opozícia odignorovali

Ruskú výstavu o holokauste v NR SR prezidentka a opozícia odignorovali

Foto: archív

Vo vestibule Národnej rady SR otvorili výstavu pripomínajúca históriu holokaustu a oslobodenia koncentračných táborov sovietskou armádou s názvom Holokaust – vyhladzovanie – oslobodenie – záchrana.

Pripravilo ju moskovské vedecko-osvetové centrum holokaustu a bola prezentovaná vo viacerých krajinách sveta. Otvorili ju predseda NR SR a predseda Slovenskej národnej strany Andrej Danko, veľvyslanec Ruskej federácie v SR Alexej Fedotov a riaditeľ moskovského centra holokaustu Iľja Altman.

„Vždy keď je príležitosť, treba si tieto hrôzy, ktoré zažili ľudia v koncentračných táboroch, pripomínať. Možno o to viac, že žijeme v časoch, keď sú znovu ľudia oveľa viac bezcitnejší, cynickejší, možno aj vďaka novým technológiám, keď si už nerozdávame kvety fyzicky, keď sa už fyzicky nestretneme, nepobozkáme, ale stačí nám poslať vizualizáciu v telefóne,“ povedal na úvod svojho príhovoru Danko.

A zdôraznil: „Pre mňa je dnes veľmi dôležité, aby každý, kto vojde do Národnej rady SR, videl symboliku vzťahu Rusov a židov, aby videl, ako sa tento vzťah vyvíjal, ako toto obdobie, v ktorom sa bezprecedentne ubližovalo, vraždilo, ako ho my normálni súčasníci odsudzujeme, a najmä v kontexte toho, čo som povedal, aké dôležité je hovoriť to najmä mladým ľuďom.“

Veľvyslanec Ruskej federácie Alexej Fedotov uviedol, že si v Moskve vážia Dankovu účasť na oslavách 74. výročia víťazstva v 2. svetovej vojne a tiež zdôraznil potrebu pripomínať si historické fakty a zverstvá fašistov.

„Táto výstava a spomienky na obete fašizmu nadobúdajú osobitný význam v súvislosti so silnejúcou hrozbou súčasného neonacistického revanšistického antisemitského hnutia, cieľom ktorého je prepísať históriu 2. svetovej vojny, prirovnať porazených k víťazom.

Vidíme, že takéto protiľudské ideológie ovplyvňujú politiku niektorých krajín a žiaľ, po príklady netreba chodiť ďaleko. Svoju nacistickú minulosť a jej zločiny prezentujú ako úspechy, organizujú pochody veteránov SS, všemožne prispievajú k vnímaniu nacistov ako hrdinov, vyzývajú na kruté trestanie ľudí s odlišným názorom, podnikajú bezprecedentné pokusy o falšovanie histórie,“ povedal Fedotov.

Foto: archív

Dotkol sa aj aktuálneho škandálu v Českej republike, kde sa snažia odstrániť sochu maršála Koneva a nahradiť ju iným pamätníkom oslobodenia od nacizmu: „V niektorých štátoch prebieha systematický boj proti pomníkom sovietskych osloboditeľov. Čo ešte môže byť amorálnejšie a bezzásadovejšie?

Práve preto je dnes osobitne dôležité pochopiť zdroj zločineckej nacistickej ideológie, ktorá spôsobila genocídu celých národov, vrátane Slovanov, židov, Rómov a mechanizmy transformácie tejto ideológie do štátnej politiky.“

Po veľvyslancovi Fedotovovi vystúpil riaditeľ moskovského centra holokaustu Iľja Altman, ktorý prítomným bližšie priblížil problematiku, ktorú výstava obsahuje, a príbeh jej vzniku. Červená armáda oslobodila podstatnú časť nacistických koncentračných táborov, teda mala podstatnú zásluhu na záchrane ľudí väznených v koncentračných táboroch.

Ruská federácia usporiadala výstavu v NR SR pod patronátom predsedu NR SR Andreja Danka, teda na najvyššej štátnej úrovni. Napriek tomu výstavu z veľkej časti  odignorovali predstavitelia opozičných strán vrátane tých, ktoré sa pasujú do roly najväčších bojovníkov proti fašizmu.

Na otvorenie výstavy neprišli prezidentka Zuzana Čaputová, exprezident Andrej Kiska, politici ako František Šebej, Peter Osuský, Ondrej Dostál či Viera Dubačová a nezúčastnil sa ho dokonca ani riaditeľ Múzea židovskej kultúry v Bratislave Pavol Mešťan, ktorý na podobných akciách nikdy nechýba.

Ľudia často zdôrazňujúci demokratické a humanistické hodnoty, pripomínajúci historickú závažnosť holokaustu a dôležitosť boja proti fašizmu, dali najavo, že militantné antiruské postoje sú pre nich kľúčovým princípom.

Foto: archív