Úvod ZO ZAHRANIČIA Ruský bloger a opozičný aktivista Alexej Navaľnyj zomrel vo väzení

Ruský bloger a opozičný aktivista Alexej Navaľnyj zomrel vo väzení

Alexej Navaľnyj. (Foto: archív)

Ruské médiá oznámili, že ruský bloger a opozičný aktivista Alexej Navaľnyj zomrel vo väzení. „Odsúdenému A. A. Navaľnému prišlo 16. februára 2024 v nápravnej kolónii číslo 3 po vychádzke nevoľno a takmer okamžite stratil vedomie,“ citovali médiá ruskú väzenskú službu.

„Zdravotníci ústavu prišli okamžite na miesto a boli privolaní aj záchranári. Vykonané boli všetky potrebné resuscitačné opatrenia, no bez pozitívnych výsledkov. Záchranári skonštatovali smrť odsúdeného. Príčiny smrti sa zisťujú,“ uviedla väzenská služba.

Ruská spravodajská agentúra TASS napísala, že o úmrtí Navaľného už informovali aj prezidenta Vladimira Putina. Podľa hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova vykonáva väzenská služba všetky potrebné previerky týkajúce sa úmrtia Navaľného. Peskov uviedol, že o udalosti nepozná podrobnosti.

Do zariadenia, kde väznili Navaľného, vycestoval jeho právnik. „Akonáhle čokoľvek zistíme, budeme o tom informovať,“ povedala členka Navaľného tímu Kira Jarmyšová. Štyridsaťsedemročný Navaľnyj bol naznámejším Západom podporovaným ruským opozičným aktivistom.

Zadržali ho v januári 2021 po návrate z Nemecka, kde sa zotavoval z údajnej otravy nervovoparalytickou látkou. Z pokusu o otrávenie obvinil Kremeľ, ktorý to poprel. Navaľného po zadržaní odsúdili na dva a pol roka väzenia za porušenie podmienečného trestu.

Následne bolo proti nemu spustených viacero trestných konaní. Začiatkom decembra minulého roka ho z väznice vo Vladimirskej oblasti východne od Moskvy presunuli do trestaneckej kolónie v mestečku Charp za severným polárnym kruhom.

V Charpe si mal v osobitnom režime odpykať devätnásťročný trest za vytváranie extrémistickej skupiny, financovanie extrémistických aktivít a ďalšie trestné činy. Tento trest mu uložili v auguste 2023. Už dovtedy si odpykával trest v trvaní 11 a pol roka v zariadení s maximálnym stupňom stráženia za podvody a iné obvinenia.