Úvod ZO ZAHRANIČIA Ruský Gazprom odstrihol Poľsko a Bulharsko od plynu

Ruský Gazprom odstrihol Poľsko a Bulharsko od plynu

Foto: archív

Ruský plynárenský koncern Gazprom informoval, že od stredy 27. apríla zastavuje dodávky zemného plynu do Poľska cez plynovod Jamal. Uviedla to poľská plynárenská spoločnosť PGNiG.

„Dnes, 26. apríla, Gazprom spoločnosť PGNiG informoval, že od stredy úplne zastaví dodávky cez plynovod Jamal,“ oznámila PGNiG s tým, že Poľsko je nútené riešiť dovoz potrebného objemu plynu z iných zdrojov. Zároveň však dodala, že ide o porušenie kontraktu.

Informácie od Gazpromu prišli zanedlho potom, ako server Onet.pl zverejnil, že Rusko už v utorok prakticky zastavilo dodávky plynu prostredníctvom plynovodu Jamal, na čo poukázal prudký pokles objemu dodávok v tranzitnom uzle Kondratki na východe Poľska.

Podľa serveru Rusko tak pravdepodobne reagovalo na odmietnutie Poľska prispôsobiť sa požiadavkám Moskvy a zaplatiť za dodávky plynu v rubľoch. Poliaci mali zaplatiť za plyn v ruskej mene najneskôr 22. apríla. Plynovod Jamal prepravuje zemný plyn z Ruska cez Bielorusko do Poľska a Nemecka. Ročné dodávky plynu z Ruska do Poľska predstavujú približne 9 miliárd kubických metrov.

Gazprom rovnako zastavil aj dodávky plynu do Bulharska. Informovala o tom plynárenská spoločnosť Bulgargaz a tamojšie ministerstvo energetiky. Rezort spolu so štátnymi plynárenskými spoločnosťami začal podnikať kroky na hľadanie alternatívnych riešení. Bulharsko doteraz pokrývalo viac ako 90 percent svojich potrieb dovozom plynu z Ruska.