Úvod ZO ZAHRANIČIA Ruský minister obrany Šojgu požiadal o trestné stíhanie vinníkov odstránenia sochy maršala...

Ruský minister obrany Šojgu požiadal o trestné stíhanie vinníkov odstránenia sochy maršala Koneva v Prahe

Foto: archív

Ruský minister obrany Sergej Šojgu podľa ruských médií požiadal šéfa národnej kriminálnej ústredne Alexandra Bastrykina o trestné stíhanie ľudí, zodpovedných za odstránenie sochy sovietskeho maršala Ivana Koneva v Prahe.

Urobil tak na základe zákona, ktorý pred pár dňami podpísal prezident Vladimir Putin, ktorý hrozí až piatimi rokmi väzenia páchateľom, ktorým sa dokáže poškodzovanie vojnových hrobov a pomníkov, a to ako v Rusku, ako aj v zahraničí, uviedla agentúra AP.

„Medzi podozrivými sú členovia samosprávy jednej z pražských štvrtí,“ napísal populárny denník Komsomolskaja pravda na svojom webe. Dodal, že Česi si budú musieť nájsť lepšie vysvetlenie svojho počínania, než že Konev „nemal rúško“.

Takto ironicky totiž zdôvodnil likvidáciu Konevovej skulptúry starosta Prahy 6 Ondřej Kolář. “Nemal rúško. Pravidlá platia pre všetkých rovnako. Von len s rúškom alebo iným prekrytím úst a nosa,“ napísal na sociálnej sieti. Tento výrok následne zverejnili ruské médiá.

Denník tiež napísal, že bronzová socha zvečňovala sovietskeho maršala s kyticou kvetov, ktoré mu darovali vďační Pražania, veď mesto „bolo očistené od fašistických vojsk za cenu životov viac ako 12 000 sovietskych vojakov“.

Podľa úradného komuniké z ministerstva obrany Šojgu upozornil Bastrykina na „rast pokusov oficiálnych predstaviteľov rôznych zahraničných štátov falšovať historickú pravdu o rozhodujúcom prínose Sovietskeho zväzu pri rozdrvení fašistických okupantov počas 2. svetovej vojny“.

Generál tiež požiadal šéfa ruských vyšetrovateľov, aby zvážil trestné stíhanie ľudí zodpovedných za protiprávne činy pri odstraňovaní pomníkov, zvečňujúcich pamiatku červenoarmejcov, padlých pri oslobodzovaní Európy. Konkrétne pri tom spomenul Konevov pomník v Prahe.

Rusko je tradične veľmi citlivé na udržiavanie pomníkov ruských vojakov, ktorí padli vo svetových vojnách a iných konfliktoch, najmä v boji s hitlerovským Nemeckom v rokoch 1941 – 1945. Dôrazné protesty v poslednom čase Moskva adresovala najmä do Poľska a do pobaltských krajín.

Na zlikvidovanie pamätníka s Konevovou sochou zareagoval aj bývalý český prezident Václav Klaus. “Akcia starostu Praha 6 Kolářa – utajené, vopred neavizované odstránenie sochy maršala Koneva pod rúškom koronavírusového núdzového stavu – je drzosť a zbabelosť takmer neznámych rozmerov.

Je pozoruhodné, že od novembra 1989 trvalo dlhých tridsať rokov, než sa vynorila táto agresívna skupinka oneskorených bojovníkov s komunistickým režimom,” napísal Klaus vo svojom internetovom komentári.