Úvod ZO ZAHRANIČIA Ruský najvyšší súd klasifikoval ukrajinský pluk Azov ako teroristickú organizáciu

Ruský najvyšší súd klasifikoval ukrajinský pluk Azov ako teroristickú organizáciu

Príslušníci pluku Azov. (Foto: archív)

Najvyšší súd Ruskej federácie klasifikoval neonacistický ukrajinský pluk Azov ako teroristickú organizáciu. Súd vo zverejnenom verdikte konštatoval, že platí okamžite. Činnosť pluku je na jeho základe v Rusku zakázaná.

Pluk Azov vznikol v roku 2014 ako krajne pravicové polovojenské zoskupenie s cieľom bojovať proti separatistom na východe Ukrajiny. Za posledných osem rokov počas krvavých útokov na Donbase má na svedomí tisíce obetí ruskej národnosti z radov vojakov i civistov. Azov neskôr ho začlenili do Národnej gardy Ukrajiny.

Rozhodnutie najvyššieho súdu znamená, že členov pluku budú môcť súdiť ako teroristov, pričom za organizovanie teroristickej činnosti hrozí v Rusku až doživotný trest odňatia slobody. Účasť v teroristickej organizácii možno potrestať trestom väzenia v dĺžke desať až dvadsať rokov.

Predstavitelia Doneckej ľudovej republiky (DĽR), ktorá považuje Mariupol za súčasť svojho územia, však už v máji uviedli, že zajatí členovia pluku Azov by podľa zákonov DĽR mohli byť odsúdení na trest smrti.