Úvod ZO ZAHRANIČIA Ruský portál našiel v údajnom Putinovom paláci samý betón

Ruský portál našiel v údajnom Putinovom paláci samý betón

Palác v čiernomorskom letovisku Gelendžik, o ktorom Navaľnyj tvrdí, že patrí ruskému prezidentovi. (Reprofoto: archív)

Ruský spravodajský kanál MASH odvysielal krátku reportáž z objektu na pobreží Čierneho mora, ktorý podľa opozície údajne vlastní prezident Vladimir Putin. Príspevok následne prevzala aj štátna televízia Rossija-24.

Reportáž bola zverejnená na sociálnych sieťach Telegram a YouTube a zachytáva obhliadku objektu, o ktorom Putinov kritik Alexej Navaľnyj a jeho tím nakrútili a pred desiatimi dňami zverejnili investigatívny film. Zo zistení Navaľného tímu vyplynulo, že ide o priestorovo veľkorysú a luxusne zariadenú rezidenciu s rozsiahlymi pozemkami a vlastným prístupom k moru.

Materiál zverejnený televíziou MASH zachytáva prehliadku, ktorú absolvoval jej štáb v tej istej rezidencii, o ktorej informoval Navaľnyj. Reportér Maxim Iksanov v komentári hovorí, že „všade naokolo je len samý betón“. Objekt je podľa neho „v nulovej fáze výstavby“.

Z videa vyplýva, že ide o stavbu, ktorá je hotová zvonku, ale vo vnútri práce nedospeli do fázy dokončovania priestorov. V objekte sa však intenzívne pracuje. „Nevideli sme palác“, o ktorom sa hovorilo v Navaľného filme, uviedol Iksanov.

Navaľného tím pri koncipovaní svojho investigatívneho filmu o rezidencii v blízkosti lokality Gelendžik vychádzal zo získaných stavebných plánov, 3D vizualizácií a záberov z výšky, nakrútených dronmi.

Iksanov vo svojom komentári nevysvetlil, ako sa jeho štábu podarilo do rezidencie dostať. Priznal, že to bolo ťažké a nahovoril na to „zástupcu technického dozoru, ktorý stavbu paláca dozoruje šesť rokov“. Meno tejto osoby vo videu nezverejnil.

Navaľného film bol zverejnený na kanále YouTube 19. januára – dva dni po tom, ako bol tento politik a aktivista zadržaný na moskovskom letisku bezprostredne po návrate z Nemecka, kde sa liečil z následkov údajnej otravy.

Putin na margo zistení FBK na nedávnom stretnutí so študentmi vyhlásil, že Navaľného ľudia to „všetko nejako zosmolili a tieto materiály použili, aby ľuďom vymyli mozgy“. Ruský prezident opakovane vyhlásil, že ani on, ani jeho príbuzní tento objekt na pobreží Čierneho mora nikdy nevlastnili.