Úvod ZO ZAHRANIČIA Ruský premiér Medvedev predložil Putinovi svoju rezignáciu, ten navrhol vymenovať Michaila Mišustina

Ruský premiér Medvedev predložil Putinovi svoju rezignáciu, ten navrhol vymenovať Michaila Mišustina

Dmitrij Medvedev. (Foto: archív)

Ruský premiér Dmitrij Medvedev predložil svoju rezignáciu prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Informovala o tom agentúra TASS. Putin Medvedevovi poďakoval za jeho prácu, ale poznamenal, že vláde sa nepodarilo splniť všetky stanovené ciele. Podľa agentúry AP prezident Medvedeva vymenuje za podpredsedu Rady bezpečnosti.

Putin požiadal Medvedevov kabinet, aby zotrval vo funkcii, kým nebude sformovaná nová vláda. Medvedev bol premiérom od roku 2012, v rokoch 2008 – 2012 bol prezidentom Ruskej federácie. Demisiu podal krátko po tom, ako Putin predniesol svoj výročný prejav pred poslancami Federálneho zhromaždenia. Navrhol v ňom zmeny v ústave, ktoré majú viesť k posilneniu právomocí premiéra a členov vlády.

Medvedev podľa agentúry AFP uviedol, že navrhované zmeny by zásadne zmenili deľbu moci v Rusku a preto „vláda vo svojej súčasnej podobe odstupuje“. Prezident si podľa Putina musí zachovať právo odvolať predsedu vlády a ministrov.

Mal by si tiež zachovať aj priamu kontrolu nad ozbrojenými silami a všetkými zložkami na presadzovanie práva. Putin však navrhol delegovať Štátnej dume právo schváliť kandidatúru predsedu vlády a celej vlády, pričom prezident nebude mať právo odmietnuť ich.

Otázku dvoch po sebe nasledujúcich funkčných období hlavy štátu, ktoré sú zakotvené v terajšej ústave, Putin nepovažuje za principiálnu, ale súhlasí s tým, že prezident Ruskej federácie by nemal zastávať tento post viac než dve funkčné obdobia.

Podľa ruských médií prezident Medvedeva vymenuje za podpredsedu Rady bezpečnosti. Putin požiadal Medvedevov kabinet, aby zotrval vo funkcii, kým nebude sformovaná nová vláda.

Vladimir Putin predstavil po odstúpení Medvedeva Štátnej dume kandidatúru šéfa Federálnej daňovej služby Ruska Michaila Mišustina na post predsedu vlády. Informovala o tom agentúra TASS.

Ruský preziden usporiadal pracovné stretnutie s 53-ročným Michailom Mišustinom a ponúkol mu, aby sa ujal funkcie predsedu vlády. Po získaní jeho súhlasu predložil kandidatúru Mišustina na pozíciu predsedu vlády na zváženie Štátnej dume,“ cituje TASS tlačové oddelenie Kremľa.