Úvod Z DOMOVA Ruský prezident sa stretol s vodcom bosnianskych Srbov

Ruský prezident sa stretol s vodcom bosnianskych Srbov

Vladimir Putin a Milorad Dodik. (Foto: archív)

Líder bosnianskych Srbov Milorad Dodik sa v Moskve stretol s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Prijatie sa uskutočnilo deň po tom, ako Dodik v rozhovore pre agentúru TASS podporil ruskú vojenskú operáciu na Ukrajine. Putin počas prijatia ocenil strategické partnerstvo svojej krajiny so Srbskom.

Dodik, srbský člen trojčlenného predsedníctva Bosny a Hercegoviny, sa s Putinom stretáva často. Silne prorusky orientovaní bosnianskosrbskí voliči oceňujú Putinovu podporu Dodika.

Naposledy sa obaja predstavitelia stretli v júni. Najnovšej Dodikovej návšteve predchádzali varovania z Bruselu, že ak sa Srbsko chce stať členom EÚ, musí s ňou zosúladiť zahraničnú politiku.

Hoci sa Srbsko oficiálne usiluje o členstvo v EÚ, počas desiatich rokov vlády prezidenta Aleksandra Vučiča sa čoraz viac približovalo k Rusku. Milorad Dodik otvorene obhajuje odtrhnutie Srbmi ovládanej polovice Bosny od bosniansko-chorvátskej federácie a jej pripojenie k susednému Srbsku.

Mierová dohoda sprostredkovaná Spojenými štátmi v roku 1995 síce skončila vojnu v Bosne, v ktorej prišlo o život najmenej 100.000 ľudí a milióny ľudí zostali bez domova, zanechala však krajinu hlboko rozdelenú medzi jej tri hlavné etnické skupiny – moslimských Bosniakov, Srbov a Chorvátov.