Úvod ZO ZAHRANIČIA Ruský prezident sledoval vojenské cvičenie síl strategického odstrašovania

Ruský prezident sledoval vojenské cvičenie síl strategického odstrašovania

Foto: archív

Ruský prezident Vladimir Putin sledoval vojenské cvičenie strategických jadrových síl, ktorého cieľom bol nácvik masívneho jadrového úderu ako reakcia na jadrový útok nepriateľa. Do cvičenia sa zapojili pozemné, námorné i vzdušné sily strategického odstrašovania.

V rámci cvičenia bola z polygónu Pleseck v Archangeľskej oblasti na severe európskej časti Ruska na polygón Kura na Kamčatke odpálená medzikontinentálna balistická strela Jars. Z ponorky Tula v Barentsovom mori bola odpálená balistická raketa Sineva.

Nasadené boli aj dve lietadlá s dlhým doletom Tu-95MS, ktoré odpaľovali zo vzduchu riadené strely, napísali ruský denník Kommersant a agentúra Interfax. „Všetky rakety dosiahli svoje ciele,“ uvádza sa na webovej stránke Kremľa. Televízia Rossija-24 odvysielala zábery, ako Putin sleduje priebeh cvičenia prostredníctvom videokonferencie z tzv. situačného centra.

Brigádny generál amerického letectva a hovorca Pentagónu Patrick Ryder novinárom povedal, že Rusko je podľa Zmluvy o obmedzení strategických zbraní povinné vopred oznámiť odpálenie rakiet s jadrovým potenciálom.

„Spojené štáty boli informované a ako sme už predtým zdôraznili, ide o rutinné každoročné ruské cvičenie,“ povedal Ryder. Oznámenie začiatku cvičenia podľa neho znižuje riziko chyby. Cvičenia ruských síl strategického odstrašovania s odpaľovaním balistických a riadených striel prebiehajú pod krycím názvom Grom.