Úvod ZO ZAHRANIČIA Ruský prezident upozornil, že obilie z Ukrajiny nesmeruje do najchudobnejších krajín, ale...

Ruský prezident upozornil, že obilie z Ukrajiny nesmeruje do najchudobnejších krajín, ale do EÚ

Foto: archív

Ruský prezident Vladimir Putin varoval pred globálnou potravinovou krízou a vyhlásil, že bude diskutovať o úprave kľúčovej dohody s Ukrajinou o vývoze obilia s cieľom limitovať destinácie, do ktorých majú poľnohospodárske produkty smerovať.

Putin na Východnom ekonomickom fóre vo Vladivostoku povedal, že Moskva urobila všetko, čo mohla, aby umožnila Ukrajine vyviezť jej obilie. Napriek tomu sa podľa neho problémy na svetovom trhu s potravinami môžu zintenzívniť a varoval pred prípadnou humanitárnou katastrofou.

Uviedol, že Rusko podpísalo v júli dohodu o vývoze obilia, pričom Rusko a Ukrajina ju podpísali separátne s OSN a Tureckom s tým, že pomôže zmierniť prudký rast cien potravín v rozvíjajúcich sa ekonomikách. Z dohody však podľa neho v skutočnosti profitujú bohaté západné štáty.

„Ak nerátame Turecko ako prostredníka, potom takmer všetko obilie vyvážané z Ukrajiny smeruje nie do najchudobnejších rozvíjajúcich sa ekonomík, ale do štátov Európskej únie,“ povedal Putin vo Vladivostoku. Podľa neho iba dve z celkovo 87 lodí smerovali do chudobných štátov a obvinil západné krajiny, že sa správajú ako kolonialisti.

„Chudobné krajiny boli opäť podvedené a podvádzané sú naďalej. Je evidentné, že s týmto prístupom sa potravinový problém vo svete môže iba zväčšovať, čo by mohlo viesť k bezprecedentnej humanitárnej katastrofe,“ povedal.

Ako dodal, “pozrie sa na možnosť limitovania destinácií na export obilia a iných potravín a o tejto veci by chcel diskutovať s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom, ktorý pomohol uzatvoriť dohodu o odblokovaní vývozu krajinského obilia z čiernomorských prístavov.“

V ostatných hodinách sa už niekoľko ruských predstaviteľov vrátane ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova vyjadrilo, že Moskva je nespokojná s podmienkami dohody a že západné krajiny si neplnia svoje záväzky.

Rusko napríklad tvrdí, že mu bolo výmenou za dohodu prisľúbené zrušenie niektorých sankcií v oblasti logistiky, ktoré komplikujú export ruských agrokomodít a priemyselných hnojív. Ako však v utorok povedal Lavrov, zatiaľ nevidel, že by západné štáty urobili kroky na zmiernenie situácie.