Úvod ZO ZAHRANIČIA Ruský prezident vyzval krajiny BRICS, aby sa spojili proti krokom Západu

Ruský prezident vyzval krajiny BRICS, aby sa spojili proti krokom Západu

Foto: archív

Ruský prezident Vladimir Putin vyzval zvyšných lídrov zoskupenia BRICS, aby spolupracovali proti „sebeckým krokom“ zo strany Západu. Jeho vyhlásenie prichádza v čase, keď Západ proti Moskve vyhlásil ekonomické sankcie v súvislosti s jej pokračujúcou vojenskou operácie na Ukrajine.

„Iba na základe čestnej a vzájomne prospešnej spolupráce môžeme hľadať východiská z tejto krízovej situácie, ktorá vznikla v globálnej ekonomike následkom nepremyslených, sebeckých krokov niektorých štátov,“ povedal Putin v prejave na virtuálnom samite lídrov zoskupenia BRICS.

Tieto krajiny „pomocou finančných mechanizmov v skutočnosti prenášajú svoje vlastné chyby v makroekonomickej politike na celý svet“, vyhlásil Putin, odkazujúc na západné sankcie uvalené na Rusko počas uplynulých mesiacov.

„Sme presvedčení, že teraz je viac ako kedykoľvek predtým potrebné, aby vedenie členských krajín BRICS rozvíjalo jednotný, pozitívny kurz smerom k vytvoreniu skutočne multipolárneho systému medzivládnych vzťahov,“ povedal Putin.

Dodal, že krajiny zoskupenia BRICS „môžu rátať s podporou mnohých ázijských, afrických a latinskoamerických štátov, ktoré sa usilujú o nezávislú politiku“. USA a EÚ uvalili na Moskvu bezprecedentné sankcie po tom, čo Rusko 24. februára vojansky vstúpilo na Ukrajinu. Západné sankcie ho prinútil hľadať nové trhy a posilňovať vzťahy s krajinami v Afrike a Ázii.

BRICS je zoskupenie piatich rozvíjajúcich sa ekonomík, ktoré tvoria Brazília, Rusko, India, Čína a Juhoafrická republika. Zoskupenie vzniklo v septembri 2006. BRICS zahŕňa viac ako 40 percent svetovej populácie a vytvára takmer jednu štvrtinu svetového hrubého domáceho produktu.