Úvod Zaujímavé Ruský rýchlovlak dosahoval už v roku 1971 rýchlosť 250 km/h

Ruský rýchlovlak dosahoval už v roku 1971 rýchlosť 250 km/h

Foto: archív

Jedno z pozoruhodných technických unikátov z obdobia Sovietskeho zväzu je vlak poháňaný prúdovými motormi. V roku 1971 predviedli ruskí konštruktéri stroj s názvom SVL. Jeho základom bola aerodynamicky upravená lokomotíva ER22, trochu pripomínajúca japonský Šinkansen. Na ňu pripevnili dva prúdové motory Ivčenko AI-25.

Každý z nich mal ťažnú silu 14,7 kN a boli nimi vybavené lietadlá Jakovlev Jak-40 a Aero L-39 Albatros. Celková hmotnosť tohto stroja bola 54,4 tony vrátane 7,4 tony paliva a dosiahol rýchlosť 250 kilometrov za hodinu.

V roku 1972 bol projekt pozastavený; podľa dostupných informácií sa z neho nemal stať skutočný dopravný prostriedok. Poznatky z jeho vývoja vraj mali pomôcť pri stavbe ďalších vlakov.

V porovnaní so súčasnými rýchlovlakmi môže snaha Rusov vyvolať úsmev. Na vrchole studenej vojny však kľúčový dopravný prostriedok nemohol byť závislý od elektriny. Tento vlak bol nielen rýchly, ale mohol sa dostať kamkoľvek, kam viedli koľajnice, aj keby v krajine nefungovala polovica elektrární, čo malo obrovský strategický význam.

Ruský nápad však nebol prvý. V roku 1966 prišla spoločnosť New York Central s projektom M-497 Black Beetle. Ľahko modifikované vozidlo Budd RDC-3 s dvoma prúdovými motormi General Electric J47-19 na streche dosiahol rýchlostný rekord v ľahkej železničnej doprave 295,60 kilometra za hodinu, ktorý v USA dodnes nikto neprekonal.

Odvtedy tieto superveľmoci predstihlo niekoľko európskych krajín vrátane Japonska, kde sa vlakom bežne odveziete tristokilometrovou rýchlosťou. Lenže stále na to potrebujete nielen koľajnice, ale aj elektrické vedenie. Ruský rýchlovlak bol z tohto hľadiska sebestačnejší.

Foto: archív
Pamätník experimentálneho rýchlovlaku (Foto: archív)