Úvod Politika Ruský veľvyslanec k otrave Skripaľa: Moskva nikdy neobviňovala Česko

Ruský veľvyslanec k otrave Skripaľa: Moskva nikdy neobviňovala Česko

Foto: archív

Rusko chce na zasadnutí Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW) navrhnúť civilizované riešenie problému s otravou dvojitého agenta Sergeja Skripaľa. Uviedol to ruský veľvyslanec v Prahe Alexander Zmejevskij, ktorý zároveň vyhlásil, že Rusko v tejto kauze nikdy neobviňovalo Českú republiku, len konštatovalo, že je schopná pracovať na výskume otravných látok.

Okrem toho upozornil na fakt, že aj v otvorených českých zdrojoch sa tvrdí, že sú miestni experti schopní pracovať na výskume nervovoparalytických látok, napríklad plynu sarín. Práve na základe tohto výskumu pokračuje vývoj protilátok pre českú armádu a NATO.

„Špecialisti dobre vedia, že v roku 2011 Česká republika a OPCW uzatvorili dohodu, podľa ktorej je povolené vyrobiť až desať kilogramov týchto látok,“ dodal veľvyslanec. Tieto slová však česká diplomacia opäť odsúdila: ministerstvo zahraničia to považuje za manipulatívne spojenie Prahy s prípadom použitia nervovej látky.

Okrem Česka uviedla Moskva v súvislosti s možným vývojom látky novičok aj Švédsko. V armádnom výskumnom ústave v meste Umea zhruba 500 kilometrov severne od Štokholmu sa totiž skladujú vzorky najrôznejších chemických, bakteriologických a rádioaktívnych látok.