Úvod ZO ZAHRANIČIA Ruský veľvyslanec v Bielorusku: Jadrové zbrane rozmiestnime na západných hraniciach krajiny

Ruský veľvyslanec v Bielorusku: Jadrové zbrane rozmiestnime na západných hraniciach krajiny

Foto: archív

Ruské taktické jadrové zbrane budú v Bielorusku umiestnené v blízkosti hraníc so západnými susedmi, členmi Severoatlantickej aliancie. Uviedol to ruský veľvyslanec v Minsku Boris Gryzlov. „Rozšíri to naše obranné schopnosti a udeje sa to bez ohľadu na všetok hluk v Európe a Spojených štátoch,“ povedal Gryzlov v rozhovore pre bieloruskú štátnu televíziu.

Presnú lokalitu umiestnenia taktických jadrových zbraní na bieloruskom území však bližšie nešpecifikoval. Ruský prezident Vladimir Putin nedávno oznámil plány na rozmiestnenie ruských taktických jadrových zbraní v Bielorusku. Západ tento krok skritizoval.

Šéf Kremľa uviedol, že Rusko do 1. júla dostavia zariadenie na uskladnenie taktických jadrových zbraní v Bielorusku. Dodal, že Ruská federácia kontrolu nad týmito zbraňami Bielorusku neodovzdá.

Taktické jadrové zbrane sú určené na útoky proti nepriateľským jednotkám a ničenie zbraní na bojisku. V porovnaní so strategickými jadrovými zbraňami, ktoré sú schopné ničiť celé mestá, majú relatívne krátky dosah a nízku účinnosť.

Bieloruský líder Alexandr Lukašenko vyhlásil, že jeho krajina je pripravená aj na umiestnenie ruských strategických jadrových zbraní na svojom území. Bielorusko zdieľa s členskými štátmi NATO – Lotyšskom, Litvou a Poľskom – 1250-kilometrovú hranicu.