Úvod Ekonomika Ryanair bude predávať aj letenky na nadväzujúce lety

Ryanair bude predávať aj letenky na nadväzujúce lety

Foto: archív

Spoločne s plateným občerstvením či batožinou je to jeden zo symbolov nízkonákladových aeroliniek. Najväčšia európska letecká spoločnosť Ryanair sa však s touto praxou rozhodla skoncovať. „Postupne rozširujeme svoju sieť, a tak zákazníci budú mať po prvý raz možnosť kúpiť si aj letenku na nadväzujúce lety. Neskôr im ponúkneme i letenky spolupracujúcich dopravcov,“ povedal šéf marketingu Kenny Jacobs. Novinku má firma začať testovať na svojej základni v Ríme na letisku Fiumicino od konca apríla.

Na rozdiel od iných dopravcov však musia cestujúci rátať s dlhými prestupmi: minimálny čas na prestup na jednej letenke budú tri hodiny. Bežne sa pritom predávajú letenky s transferom i pod jednu hodinu. Firma chce ponukou prestupov osloviť predovšetkým firemných zákazníkov. Tí sa môžu s prestupom dostať na viacero letísk, kam nikto iný nelieta. Ryanair tak kopíruje správanie menších konkurentov, ktorí sa už pre podobný krok rozhodli skôr, napríklad Vueling, Norwegian alebo Eurowings. Pre firmu ide o zásadnú zmenu: predtým napríklad šéf Ryanairu Michael O’Leary od letov s prestupom odrádzal.

Lietať len z bodu A do bodu B je pre dopravcov jednoduchšie. Odpadajú napríklad problémy s čakaním na cestujúcich z iného oneskoreného letu alebo náklady na kompenzácie pre pasažierov, ktorí pre oneskorenie nestihnú nadväzujúce lety. Letenky nízkonákladových dopravcov s prestupom začali už skôr kombinovať niektorí predajcovia leteniek, ktorí sú proti prípadnému zmeškaniu nadväzujúceho spoja poistení. Ryanair plánuje rozšíriť ponuku prestupov aj na lety iných dopravcov, najmä u diaľkových liniek. Predbežnú dohodu má s írskym Aer Lingus a nórskym Norwegian, ktorý tento rok výrazne posilňuje spojenie Európy s USA.