Úvod ZO ZAHRANIČIA Ryanair premietol Orbánovu daň z nadmerného zisku do cien leteniek. Maďari ich...

Ryanair premietol Orbánovu daň z nadmerného zisku do cien leteniek. Maďari ich hromadne rušia

Foto: Pavel Kapusta

Väčšina občanov Maďarska nesúhlasí s tým, aby mimoriadne zdanenie zavedené vládou preniesli letecké spoločnosti na pasažierov. V tejto súvislosti začali maďarskí klienti írskej nízkonákladovej leteckej spoločnosti Ryanair hromadne rušiť rezervácie leteniek.

Podľa denníka Magyar Nemzet týmto spôsobom klienti odmietajú arogantné kroky Ryanairu súvisiace s mimoriadnou daňou. Tí zrušili už šesťdesiat percent zaplatených júlových rezervácií a od spoločnosti požadujú vrátenie peňazí.

Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán 25. mája avizoval, že so zámerom pomoci rodinám v zložitej ekonomickej situácii spôsobenej vojnou na Ukrajine založí jeho kabinet fond na ochranu režijných nákladov domácností.

Doň budú zo svojho nadmerného zisku prispievať banky, poisťovne, obchodné reťazce a letecké spoločnosti. Vláda v Budapešti takisto zriadila fond obrany, z ktorého má byť posilnená maďarská armáda.

Ryanair v reakcii na opatrenie vlády oznámil, že celú daň premietne do cien leteniek a urobil tak aj v prípade už predaných leteniek. Z iniciatívy ministra pre hospodársky rozvoj Mártona Nagya začali štátne orgány vyšetrovať kroky leteckej spoločnosti s cieľom zamedziť jej nekalým praktikám.