Úvod Politika Rybanič – slovenský Snowden?

Rybanič – slovenský Snowden?

Filip Rybanič. (Foto: archív)

„Nemá záznam v registri trestov.“ Prečítať si takúto vetu vo vlastnom výpise z trestného registra bude možno už onedlho len zbožným prianím Filipa Rybaniča, mladého a iniciatívneho asistenta ešte iniciatívnejšieho poslanca NR SR Jozefa Rajtára (SaS).

Len 24-ročný študent sa vychytil páchať hrdinstvá v banke, pre ktorú popri štúdiu pracoval. Prenikol do systému finančnej inštitúcie, ako keď sa zlodej vláme do bytu, chrabro sa prehrabávajúc v účtoch ministra vnútra Roberta Kaliňáka, ktorého sa rodnej strane rozhodol pomôcť politicky pochovať.

Namiesto toho ozvučil umieračik vlastnej kariéry a môžbyť i slobode. Prelomenie a vyzradenie bankového tajomstva totiž trestný zákon honoruje až ôsmimi rokmi žalára „natvrdo“.

Na rozdiel od opozičných poslancov, priaznivcov i nezištných ľudskoprávnych aktivistov. Tí sa z mladého žrebca podujali vyrobiť trhák politickej steeple-chase a martýra pravdy ešte predtým, než sa samotné vyšetrovanie poriadne rozbehlo.

Jozef Rajtár.  (Foto: archív)
Jozef Rajtár. (Foto: archív)

„Mal by byť braný ako oznamovateľ nekalých praktík (…) Ide o prípad whistleblowingu.“ Toto vypotil vyštudovaný právnik v službách mimovládnej organizácie Transparency International Slovensko Pavel Nechala, titulujúc Rybaniča týmto krkolomným anglickým výrazom vo význame „interný informátor, udávač, donášač (hlavne z vlastnej organizácie)“.

Rybanič sa tak dostal do rovnakého rangu ako chýrny Edward Snowden, ktorý odhalil nezákonné odpočúvanie na najvyšších poschodiach americkej politiky. A nevďačná Slovač si ani neváži, že pod Tatrami žije druhý Snowden!

Ešte ďalej zašli činovníci SaS, ktorí kriminálny čin svojho podržtašku označili za „akt vlastenectva“. Veď tu máme druhého Janka Giertliho či Pavlika Morozova! Ten prvý nosil partizánom nielen vodu, ale aj varovné informácie, kým ten druhý vo veľkom udával v záujme vlasti.

Iný názor má samotná banka, ktorá Rybaniča na hodinu vykopla o oznámila na polícii. Ostáva len veriť, že sa advokátovi Danielovi Lipšicovi so spriazneného politického zoskupenia NOVA podarí vybaviť svojmu klientovi Rybaničovi s prokurátorom dohodu o treste a vine a zachrániť ho tak na slobode. Tak či onak, v nijakej banke si už mládenec neškrtne. A čaká ho asi taká jagavá budúcnosť, ako kruhy pod očami Jozefa Rajtára.