Úvod Spoločnosť Ryby v Malom Dunaji uhynuli po vypustení prívalových vôd z ČOV

Ryby v Malom Dunaji uhynuli po vypustení prívalových vôd z ČOV

Foto: archív

Za nedávnym úhynom rýb v Malom Dunaji bol nedostatok kyslíka v rieke. Potvrdila to Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP), ktorá na toku vykonala obhliadku od bratislavskej Vrakune až po obec Tomášov v okrese Senec.

Úhyn rýb v Malom Dunaji nahlásili inšpekcii 8. júna poobede rybári, neskôr aj policajti. Šiesteho a siedmeho júna boli podľa inšpekcie v Bratislave a jej okolí vysoké teploty ovzdušia aj vodných tokov a silné prívalové dažde s intenzívnymi zrážkami, pri ktorých prišlo k zatopeniu viacerých komunikácií.

„V dôsledku vysokej zrážkovej činnosti bol enormne zvýšený aj prítok odpadových vôd do Ústrednej čistiarne odpadových vôd vo Vrakuni, v dôsledku čoho prišlo aj k odľahčovaniu odpadových vôd z čistiarne,“ priblížila SIŽP. V Malom Dunaji preto nastal deficit kyslíka (hodnoty sa v piatok pohybovali od 3,9 do 4,5 mg/l) a zakalenie s následným úhynom rýb. Inšpekcia požiadala správcu vodného toku aj Mestskú organizáciu Slovenského rybárskeho zväzu (MsO SRZ) Bratislava II o odstránenie uhynutých rýb.

Foto: archív

Úhyn rýb pre nedostatok kyslíka vo vode predpokladal aj predseda MsO SRZ Bratislava II Tibor Dányi. Takýto úhyn rýb podľa jeho slov v Malom Dunaji nie je prvý. Ako tvrdí, deje sa to najmä po prívalovom daždi: „Všetka kanalizačná voda ide do čistiarne odpadových vôd (ČOV) a tu ju musia vo zvýšenej miere vypúšťat do rieky.“ Voda, ktorá ide z ČOV, má podľa jeho slov menší obsah kyslíka a keď sa dostane vo zvýšenom objeme do rieky, môže spôsobiť úhyn rýb.

Bratislavská vodárenská spoločnosť, prevádzkujúca vo Vrakuni ČOV, uviedla, že do vodného toku Malý Dunaj nevypustila fekálie a ČOV bola prevádzkovaná v súlade s prevádzkovým a manipulačným poriadkom i vodoprávnym rozhodnutím.

Možnú kontamináciu vody v Malom Dunaji žiadala vyšetriť bratislavská mestská časť Vrakuňa. Reagovala tak na video s množstvom uhynutých rýb v tejto rieke, šíriace sa na internete. Starosta Martin Kuruc uviedol, že možných zdrojov znečistenia je viacero, preto požiadal Okresný úrad Bratislava a SIŽP, aby tento stav vyšetrili.