Úvod Z DOMOVA S pápežom sa na Luníku IX majú stretnúť tisíce Rómov, na sídlisku...

S pápežom sa na Luníku IX majú stretnúť tisíce Rómov, na sídlisku je z nich zaočkovaná iba stovka 

Košické sídlisko Luník IX. (Foto: archív)

Smer-SD nebude mlčať a bude aj naďalej využívať všetky demokratické možnosti na obranu práv Slovákov. Vyhlásil to podpredseda Smeru-SD a NR SR Juraj Blanár v súvislosti s aktuálnou politickou a spoločenskou situáciou, opatreniami a podmienkami účasti veriacich na septembrovej návšteve pápeža Františka. Diskriminácia Slovákov podľa neho bude pokračovať aj po príchode hlavy katolíckej cirkvi.

„Plazivá diskriminácia Slovákov pokračuje ďalej. Najnovšie pri plánovanej septembrovej návšteve Slovenska pápežom Františkom. Na stretnutí s ním sa podľa ministra zdravotníctva môžu zúčastniť len Slováci zaočkovaní proti covidu. A všetci ostatní, druhotriedni, hoci ide o väčšinu Slovenska, takto postupne majú prichádzať o svoje práva,“ uviedol Blanár.

Zdôraznil, že strana odmieta diskrimináciu občanov a ich delenie na zaočkovaných a „tých druhých, druhotriednych“. Aj preto sa podľa jeho slov opakovane obrátili na Ústavný súd SR ohľadne vyhlášok Úradu verejného zdravotníctva SR. Hovorí o obmedzovaní práv tých, ktorí sa nechcú dať zaočkovať alebo nemôžu a uprednostňujú kvalitné testy, alebo prekonali ochorenie COVID-19.

Pápež František sa v rámci svojho programu v utorok 14. septembra stretne aj s rómskou komunitou. Privítajú ho na priestranstve pri saleziánskom komunitnom centre na sídlisku Luník IX v Košiciach.

Saleziánsky kňaz Peter Bešenyei a delegát pre pastoráciu Rómov očakáva, že na stretnutí s pápežom sa zúčastní niekoľko tisíc Rómov. Na problematickom košickom sídlisku, kde žije okolo 4300 obyvateľov, je však podľa oficiálnych údajov zatiaľ zaočkovaná iba zhruba stovka obyvateľov.