Úvod Ekonomika S podávaním daňového priznania sú problémy

S podávaním daňového priznania sú problémy

Foto: archív

Blíži sa posledný deň na podanie daňového priznania k dani z príjmov. Všetci ho musia odovzdať najneskôr do pondelka – prvého apríla. Živnostníci a podnikatelia už len elektronicky a platí to aj v prípade oznámenia o odklade priznania. Viacerí sa však stretli s problémami. Hoci chceli priznať dane v predstihu, nemohli tak urobiť.

Niektorí sa nevedeli prihlásiť do svojho profilu na Slovensko.sk. Nie je ojedinelý prípad, že sa človeku stratí elektronická schránka, ktorú mal zriadenú. Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby, ktorá má portál Slovensko.sk na starosti, uznala, že chyba bola na jej strane.

Foto: archív

Priznáva, že v niektorých prípadoch sa môžu vyskytnúť problémy. Ak sa však niekomu nepodarí poslať daňové priznanie načas, hrozí mu pokuta od 30 až do 16-tisíc eur. Proti rozhodnutiu je podľa Finančnej správy v týchto prípadoch možné podať odvolanie do 30 dní od vyrubenia pokuty. Po zvážení všetkých dôvodov môže daňový úrad túto pokutu zrušiť.

Finančná správa zároveň pripomína, že pri akýchkoľvek problémoch s elektronickým podpisovaním či občianskym preukazom môžu živnostníci stále využiť dohodu o elektronickom doručovaní. V týchto prípadoch im bude na prihlásenie do schránky stačiť len meno a heslo. Môžu o ňu požiadať na ktoromkoľvek daňovom úrade.