Úvod Politika Saakašvili chce zosadiť Petra Porošenka

Saakašvili chce zosadiť Petra Porošenka

Foto: archív

Hlavným heslom protestov na Ukrajine je teraz impeachment. Už niekoľko mesiacov pochodujú ľudia centrom Kyjeva a chcú zosadiť prezidenta Petra Porošenka. Nespokojní občania mu vyčítajú, že neplní predvolebné sľuby, ďalej neslýchane bohatne a pritom brzdí reformy, ktoré mal presadzovať. Pred jeho úradom kričia heslá ako „Impeachment namiesto revolúcie“ či „Preč so skorumpovaným vedením“.

Vedie ich Michail Saakašvili, ktorý len nedávno patril medzi prezidentových verných spojencov. Teraz označuje Porošenka za zradcu Ukrajiny a vyhráža sa mu, že ho do konca roka zosadí „ľudovým impeachmentom“, ak mu nevyhovie. Protestné akcie dostali prezývku „Micho-Majdan“. Gruzínsky exprezident Saakašvili pomáhal zosadiť aj predchádzajúci režim a teraz sa stal tvrdým kritikom súčasného vedenia.

Prezidenta pre jeho povesť oligarchu označuje za „čokoládového zlodeja“ a otvorene ho vyzýva na odchod. „Priznajte sebe aj ľudu, že nie ste schopný a nechcete zmeniť Ukrajinu k lepšiemu,“ napísal mu na Facebooku s tým, že len demisia hlavy štátu môže zastaviť „politickú krízu“. „Vaša hlavná hrozba je nekonečná lakomosť, s ktorou sa ukrajinský ľud nikdy nezmieri.“

Saakašvili síce získal nálepku politického šoumena, keď svoje požiadavky na demisiu prezidenta nedávno vykrikoval zo strechy, kam utiekol pred zatknutím agentmi, niektorým Ukrajincom sa však jeho aktivity páčia. Jeho stúpencom pritom neprekáža, že neponúka nijakú alternatívu, len kritizuje momentálny neúnosný stav.

Pritom donedávna sa obaja politici chválili vzájomnou priazňou. „Je to môj priateľ. Má moju politickú podporu. Poprosil som ho, aby sa ujal Odesy a ani na sekundu som nebol sklamaný jeho konaním,“ vravel Porošenko v októbri 2015, keď bývalého spolužiaka zo štúdií v Kyjeve vymenoval do funkcie gubernátora Odeskej oblasti.

Foto: archív

Onedlho ho však zbavil ukrajinského občianstva, ktoré mu predtým udelil, a dúfal, že z krajiny odíde. Saakašvili sa však do krajiny nielenže s veľkým škandálom vrátil, keď sa nechal cez ukrajinskú hranicu doslova preniesť, ale odvtedy stále burcuje krajinu do nepokojov. A to bez akéhokoľvek trestu.

Aj keď generálny prokurátor nedávno nasadil na jeho zatknutie protiteroristický oddiel, súd ho prepustil na slobodu. „Je to výnimočne liberálny prístup. Máloktorá krajina by to cudzincovi na svojom území takto tolerovala,“ komentoval to politológ Ruslan Bortnyk.

Pri jednom z posledných protestov demonštranti napadli luxusný obchod s cukrovinkami na hlavnej kyjevskej triede Chreščatyk s nápisom Roshen. Výstavná skriňa čokoládovní ukrajinského prezidenta je dlho tŕňom v oku jeho oponentov.

„Je to boj proti oligarchom. Porošenko vníma krajinu a ľudí ako svoj kiosk s čokoládou Roshen,“ vyhlásil David Sakvarelidze, zástupca ukrajinského generálneho prokurátora a člen tímu, ktorý mal Ukrajine pomôcť odstrániť korupciu. Hoci protesty vylákali do ulíc niekoľko tisíc ľudí, „pravá“ ukrajinská opozícia zaujala skôr laxný prístup.

„Miestnym opozičným vodcom sa nepáčia aktivity Saakašviliho, ktorý sa snaží presadiť sa ako samostatný líder,“ vraví kyjevský politológ Volodymyr Fesenko. Podľa neho napriek humbugu, ktorý okolo seba Saakašvili vyvoláva, tieto protesty Porošenka nijako neohrozujú: „Je prakticky nereálne získať viac ako 300 poslaneckých hlasov, potrebných na odhlasovanie impeachmentu.“