Úvod Politika Saakašvili dostal 24 hodín na to, aby sa dostavil na výsluch

Saakašvili dostal 24 hodín na to, aby sa dostavil na výsluch

Foto: archív

Ukrajinská kontrarozviedka SBU sa pokúsila v Kyjeve zadržať bývalého gruzínskeho prezidenta a odeského gubernátora Michaila Saakašviliho. Podľa SBU je dôvodom podozrenie zo spolupráce s kriminálnou organizáciou a z príprav štátneho prevratu. SBU v jeho byte začala raziu, po čom Saakašvili vyliezol na strechu osemposchodového domu a vyhrážal sa, že z nej skočí. Podľa svedkov kričal „Porošenko je zlodej a zradca“.

Tajnej službe sa ho podarilo zadržať, ale demonštranti postavením barikád i vlastnými telami zabránili odchodu auta, ktoré ho prevážalo na výsluch. Z auta ho oslobodili a spolu s ním odišli. Saakašvili sa v ukrajinskej politike momentálne angažuje ako líder opozičného Hnutia nových síl.

Ukrajinský generálny prokurátor Jurij Lucenko dal gruzínskemu exprezidentovi 24 hodín na to, aby sa sám dostavil na výsluch. Rovnakú lehotu dal aj jeho prívržencom v stanovom tábore pred parlamentom. Ak neskončia svoj protest, budú proti nim prijaté „príslušné opatrenia“, ktoré však nespresnil. Momentálne je Saakašvili podľa prokurátora „na úteku pred zákonom“.

Lucenko prehovoril v parlamente po tom, čo Saakašviliho oslobodili jeho stúpenci a potom sa utáborili pred parlamentom. „Krajine, ktorú má rád, môže Michail Saakašvili pomôcť tým, že ju ušetrí zbytočných otrasov,“ apeloval šéf prokuratúry. „Každý človek v tejto krajine môže byť pri moci, či v opozícii alebo mimo politiky, ale nikto nemôže byť proti Ukrajine.“

Foto: archív

Saakašvili sa začal politicky angažovať na Ukrajine v roku 2015 na pozvanie prezidenta Petra Porošenka, ktorý mu zveril úrad gubernátora významnej Odeskej oblasti. Vzťahy oboch politikov sa však onedlho prudko zhoršili.

Spor vyvrcholil v lete 2017, keď Porošenko Saakašvilimu, ktorý bol v tom čase v zahraničí, odobral ukrajinské občianstvo. Gruzínsky exprezident sa v septembri s pomocou svojich stúpencov na Ukrajinu vrátil. Niekoľkokrát žiadal Kyjev o politický azyl v krajine, ale neúspešne. V Gruzínsku je totiž stíhaný pre zneužitie právomocí v rokoch 2004 až 2013.

Podľa Lucenka získal gruzínsky exprezident na svoju činnosť na Ukrajine pol milióna dolárov od podnikateľa Sergeja Kurčenka. Z týchto prostriedkov vraj financoval pokus o prevrat či prinajmenšom nedávne demonštrácie v Kyjeve. Cieľom Saakašviliho protestných akcií je podľa generálneho prokurátora prevzatie moci na Ukrajine.