Úvod ZO ZAHRANIČIA Saakašvili, na ktorého je vydaný zatykač, sa stal poradcom ukrajinského prezidenta

Saakašvili, na ktorého je vydaný zatykač, sa stal poradcom ukrajinského prezidenta

Volodymyr Zelenskyj a Michail Saakašvili. (Fotomontáž: archív)

Gruzínske ministerstvo zahraničných vecí stiahlo svojho veľvyslanca z Kyjeva po tom, ako ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vymenoval bývalého gruzínskeho prezidenta Michaila Saakašviliho za šéfa svojho poradného výboru pre reformy. Vymenovanie Saakašviliho podľa AP spôsobilov v Gruzínsku negatívnu reakciu.

Gruzínsky minister zahraničných vecí David Zalkaliani vo vyhlásení pripomenul, že gruzínsky súd Saakašviliho uznal za vinného a na bývalého prezidenta je vydaný zatykač. To bol podľa neho dôvod, prečo sa Gruzínsko rozhodlo povolať svojho veľvyslanca z Ukrajiny na konzultácie to gruzínskeho hlavného mesta Tbilisi.

Saakašviliho v roku 2018 odsúdili na šesťročný trest odňatia slobody za zneužitie právomocí hlavy štátu. Súd v Tbilisi vyniesol verdikt v neprítomnosti, keďže exprezident sa zdržiaval mimo Gruzínska. Saakašvili a jeho spojenci obvinenia označili za politicky motivované. Saakašvili bol prezidentom Gruzínska v rokoch 2004 až 2013. K moci sa dostal ako hrdina tzv. ružovej revolúcie z roku 2003.

Neskôr však spolu so svojou stranou Zjednotené národné hnutie čelil obvineniam z autoritárstva. V máji 2015 sa stal gubernátorom Odeskej oblasti ležiacej na juhu Ukrajiny. Do funkcie ho vymenoval vtedajší prezident Petro Porošenko, ktorý mu udelil aj ukrajinské občianstvo.

V roku 2017 však Porošenko, ktorý sa so Saakašvilim politicky nepohodol, obe tieto svoje rozhodnutia zrušil a gruzínskemu exprezidentovi bol zakázaný vstup na územie Ukrajiny. Porošenkov nástupca Zelenskyj krátko po svojom nástupe v máji 2018 Saakašvilimu vrátil ukrajinské občianstvo, čo umožnilo jeho vlaňajší návrat na Ukrajinu.