Úvod Politika Saakašvili odchádza z postu gubernátora Odeskej oblasti

Saakašvili odchádza z postu gubernátora Odeskej oblasti

Foto: archív

Gubernátor ukrajinskej Odeskej oblasti Michail Saakašvili oznámil, že odchádza zo svojho postu. Ako oficiálny dôvod uvádza neochotu ukrajinskej vlády bojovať s korupciou. Bez ohľadu na zmenu mocenských pomerov na Ukrajine totiž korupcia bujnie aj naďalej. Povestnou poslednou kvapkou sa vraj preňho stalo zverejnenie vyhlásení o majetkových pomeroch štátnych úradníkov.

Ukázalo sa totiž, že väčšina vysokých štátnych úradníkov a poslancov parlamentu zámerne skresľuje svoju finančnú situáciu. Skrývajú napríklad výšku príjmov a majetok prepisujú na svojich príbuzných a známych. Väčšinu úspor majú okrem toho odloženú v zahraničnej mene a často nie v ukrajinských bankách. Rozvoj v Odeskej oblasti bude vraj možný až vtedy, keď „bude Kyjev oslobodený od korupčníkov, ktorí sponzorujú zločinnosť a bezprávie“.

Foto: archív
Foto: archív

Saakašviliho rozhodnutie je pre všetkých neočakávané a zatiaľ sa nikto neodvažuje odhadnúť, aké sú jeho skutočné motívy. Na Ukrajine sa čoraz častejšie začína hovoriť o predčasných parlamentných voľbách. Ak by sa k nim skutočne schyľovalo, Saakašvili by týmto krokom mohol zaistiť lepšiu pozíciu svojim politickým spojencom.

Sám totiž nemôže kandidovať do ukrajinského parlamentu – hoci v máji 2015 získal ukrajinské občianstvo, neprežil v krajine dostatočne dlhý čas, aby splnil zákonnú podmienku na účasť vo voľbách. Spojenci v parlamente by mu však mohli priniesť post ministra v novej vláde, čo je neporovnateľne viac ako funkcia gubernátora.

Všetko však môže byť oveľa prozaickejšie – prieskumy verejnej mienky hovoria o katastroficky nízkej dôvere Ukrajincov k vláde aj prezidentovi. Dokazujú to aj neprestajné protestné akcie po celej krajine. A Saakašvili je skúsený politik, ktorý dobre vie, odkiaľ fúka vietor a kedy treba utekať z potápajúcej sa lode…