Úvod Spoločnosť Sagan vyhral 13. etapu Tour de France

Sagan vyhral 13. etapu Tour de France

Foto: archív

Slovenský cyklista Peter Sagan triumfoval v 13. etape 105. ročníka Tour de France a zaznamenal jedenáste víťazstvo na prestížnych pretekoch. Jazdec stajne Bora-Hansgrohe sa presadil v záverečnom hromadnom špurte a trať dlhú 169,5 km z Bourg d’Oisans do Valence zvládol za 3:45:55 h. Druhý finišoval Nór Alexander Kristoff z SAE-Team Emirates a tretí skončil domáci Arnaud Demare z FDJ.

„Dnes to bolo pre nás ako taký darček. Všetci sme sa snažili trochu si oddýchnuť a všetci boli radi, že sa nikam veľmi nešlo. Som veľmi rád, že som vyhral a musím sa poďakovať tímu, ktorý opäť predviedol skvelý výkon. V závere som do toho asi išiel trochu neskôr. V poslednom stúpaní som sa snažil dostať na zadné koleso Kristoffa a som rád, že som ich nakoniec zdolal,“ povedal Sagan pre televízne kamery.

Fenomenálny cyklista tak opäť zvýšil svoj náskok v boji o zelený dres. Na konte má už 398 bodov, pričom druhý Kristoff len 170 a tretí Demare 133. Na čele celkového poradia sa nič nezmenilo, žltý dres si udržal Brit Geraint Thomas zo Sky pred krajanom, spolujazdcom a obhajcom prvenstva Chrisom Froomeom.

Po troch náročných dňoch v Alpách prišla pokojnejšia etapa na rovine s dvomi menšími stúpaniami tretej a štvrtej kategórie. Rozhodovať sa malo v hromadnom dojazde, čo dávalo veľkú šancu na etapové vavríny pre Petra Sagana, keďže v uplynulých dňoch vypadlo z pretekov viacero jeho najväčších konkurentov. S Tour sa predčasne rozlúčili elitní šprintéri Fernando Gaviria, Dylan Groenewegen, Andre Greipel, Mark Cavendish i Marcel Kittel. Na štarte chýbal aj vrchár Vincenzo Nibali, ktorý si v závere štvrtkového stúpania na legendárny Alpe d’Huez zlomil stavec.

Foto: archív

Hneď na začiatku sa pokúšalo odpútať viacero jazdcov. Podarilo sa to až Thomasovi De Gendtovi z Lotto Soudal s Tomom Scullym z EF-Drapac. Po niekoľkých kilometroch sa k nim pripojili Michael Schär (BMC) a Dimitri Claeys (Cofidis) a vznikol štvorčlenný únik. Po 30 kilometroch mali náskok okolo troch minút. Vrchársku prémiu 3. kategórie Côte de Brié (2,4 km, 6,9 percenta) získal De Gendt.

Sto kilometrov pred cieľom prišla aj rýchlostná prémia, opäť ju vyhral jazdec Lotta, z pelotónu bral najviac bodov (11) Alexander Kristoff pred Johnom Degenkolbom (10) a Saganom (9). Približne 80 km pred koncom malo kvarteto na čele náskok okolo dvoch minút. Pelotón ho pomaly sťahoval, ale príliš sa nejazdilo, keďže všetci mali v nohách náročné Alpy.

V balíku panoval pokoj, na televíznych záberoch bolo vidieť, ako sa jazdci medzi sebou rozprávajú. S úsmevom na perách si vymenili niekoľko viet aj Sagan s celkovým lídrom Thomasom. Až približne 35 kilometrov pred cieľom sa tempo zdvihlo, všetci si chceli nájsť najlepšie miesto pred rýchlym dojazdom do cieľa. Náskok štvorice postupne klesal a bolo zrejmé, že jej na výhru stačiť nebude.

Únik skončil asi 25 kilometrov pred cieľom, potom to z neho skúsil ešte sám Schär, jeho sympatická snaha však nemala veľký nárok na úspech. Pelotón ho nakoniec pohltil šesť km pred cieľom. V záverečnom špurte mal najviac síl Sagan a tešil sa z jedenásteho triumfu na Tour a tretieho v prebiehajúcej edícii.

Posledný kilometer 13. etapy 105. ročníka Tour de France 2018: