Úvod interesant Saková: Slovensko sa nezapojí do systému dobrovoľného rozmiestňovania migrantov

Saková: Slovensko sa nezapojí do systému dobrovoľného rozmiestňovania migrantov

Foto: archív

Vstup na loď nemôže byť vstupenkou do Európskej únie, je presvedčená ministerka vnútra Denisa Saková. Vonkajšia schengenská hranica musí byť podľa nej pevne strážená. Šéfka rezortu vnútra opätovne zdôraznila, že Slovensko sa nezapojí do dobrovoľného systému rozmiestňovania migrantov zachránených na mori. Reagovala tak na iniciatívu, ktorú predložili koncom septembra Nemecko, Francúzsko, Taliansko a Malta.

Nielen krajiny Vyšehradskej štvorky (V4) vrátane Slovenska, ale aj ostatné štáty ju odmietajú. „Myslíme si, že iniciatíva by vyvolala vznik rizika na novú migračnú vlnu. Lode, zachraňované z pobrežia alebo Stredozemného mora, veľakrát vytvárajú podmienky na prevádzačstvo. Máme obavy, že by sa mohla zopakovať situácia z roku 2016,“ skonštatovala Saková.

Poznamenala, že iniciatíva „otvára dvere“ nelegálnej trestnej činnosti. Slovensko spolu s krajinami V4 trvajú na tom, že je potrebné riešiť príčiny migrácie a nie jej dôsledky. Príčiny pritom vznikajú v krajinách pôvodu a tranzitných krajinách. Tým by sa malo pomáhať aj finančne.