Úvod Zaujímavé Šalvia sa v stredoveku spájala s nesmrteľnosťou

Šalvia sa v stredoveku spájala s nesmrteľnosťou

Foto: archív

Šalvia sa v období stredoveku spájala s nesmrteľnosťou. Jej zázračným schopnostiam verili Peržania aj Číňania a využívali ju ako prostriedok proti starnutiu. Naše staré matere ju poznali pod názvami babské ucho či vlčí chvost. Dnes je to populárna liečivá rastlina, oživenie záhradky a vďaka jedinečnej chuti aj dochucovadlo rozličných pokrmov.

Šalvia lekárska patrí medzi vďačné liečivé rastliny. Ak sa ju rozhodnete pestovať v záhradke, poteší vás pôvabným vzhľadom, príjemnou vôňou, jedinečnou chuťou a v neposlednom rade aj liečivými účinkami. Táto ťažko prehliadnuteľná bylina dorastá do výšky 70 centimetrov a typické sú pre ňu fialové kvety.

Spoznať ju možno aj podľa korenistej, mierne horkej vône, ktorá sa okolo nej šíri. Pestuje sa na európskom kontinente i v Ázii. Darí sa jej na teplých miestach, chránených pred nepriazňou počasia. Obľubuje ľahkú pôdu, bohatú na živiny, najmä dusík a vápnik.

Zberá sa vňať a po usušení sa z nej oddelia listy, poprípade sa zberajú iba listy. Dôležité je vystihnúť čas pred kvitnutím, najvhodnejšie je obdobie od mája do júna. Šalviu, podobne ako mnohé iné liečivé rastliny, zberáme za suchého počasia, najlepšie okolo poludnia.

Suší sa na tmavom a dobre vetranom mieste alebo v sušičke, kde by teplota nemala presiahnuť 35 – 40 stupňov Celzia. Babské ucho je známe pomerne vysokým obsahom silíc, trieslovín, flavonoidov, saponínov aj vitamínov skupiny B.

Obsahuje špecifické látky fytoestrogény, blízke ženskému hormónu estrogénu. Pri šalvii treba dávať pozor na dávkovanie a dĺžku užívania, pretože silica s názvom thujón je vo vysokých dávkach toxická.

Šalvia lekárska je v podobe čaju, tinktúry, kloktadla alebo obkladu vhodná na zápaly v ústnej dutine, menštruačné bolesti, aj tráviace ťažkosti. Pomáha pri uštipnutí hmyzom, nadmernom potení, mastných vlasoch, ich vypadávaní i problémoch s pokožkou hlavy.

Pôsobí ako silné antiseptikum, a tak ju možno aplikovať na rôzne poranenia, hnisajúce rany či popáleniny. Pôsobí upokojujúco, preto pomôže zvládnuť problémy s koncentráciou, duševným vyčerpaním a stresom.

Čaj pripravíte zaliatím čajovej lyžičky šalvie štvrť litrom vriacej vody. Nechá sa chvíľu lúhovať a pije sa po dúškoch dvakrát denne. Obklad pripravíme z troch čajových lyžičiek šalvie a štvrť litra vriacej vody. Necháme lúhovať, kým nálev nie je vlažný.

Tinktúra sa pripravuje z 50 gramov šalvie a pollitra kvalitného destilátu. Nádobu uzatvoríme a necháme odstáť 14 dní. Potom tinktúru precedíme a užívame podľa potreby. Na kloktanie zalejte polievkovú lyžicu bylinky 2 dl vriacej vody, nechajte zmes lúhovať 15 minút a preceďte.

Vďaka jedinečnej chuti a aróme je šalvia obľúbená korenina. Používa sa na dochutenie mastnejších druhov mies, napríklad husacieho. Hodí sa aj k divine, rybám, omáčkam, syrom, na prípravu bylinkového masla či paštét.

Foto: archív
Foto: archív